Dziedziczenie w PPK - jak działa?

Oszczędności, które gromadzisz w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) są Twoją prywatną własnością. Możesz wypłacić je w dowolnym momencie, pod określonymi warunkami, które definiuje ustawa o PPK.

W sytuacji tzw. zwrotu, czyli wypłaty w każdym momencie, uczestnik na swój rachunek bankowy otrzyma: bieżącą wartość wpłat pracownika i 70% wpłat pracodawcy. Bieżąca wartość 30% wpłat pracodawcy trafi do ZUS. Dopłaty państwowe wracają do Funduszu Pracy. Dochód będzie pomniejszony o 19% podatek od dochodów kapitałowych.

Oszczędności gromadzone w PPK są własnością prywatną i podlegają dziedziczeniu.

Środki te nie są objęte podatkiem od spadków i darowizn oraz są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od dochodów kapitałowych w wysokości 19%.

Kto dziedziczy pieniądze z PPK?

•    Jeśli jesteś uczestnikiem PPK, możesz wskazać osoby, które otrzymają te środki po  Twojej śmierci.. Otrzymają oni oszczędności, które zgromadzisz w PPK. 
•    Możesz nie wskazywać uposażonych. W takiej sytuacji zgromadzone przez Ciebie środki wejdą do masy spadkowej i będą podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych.
•    Twój mąż lub Twoja żona otrzyma połowę Twoich oszczędności na PPK, zgromadzonych w trakcie małżeństwa, o ile mieliście wspólność majątkową. Stanie się tak, nawet jeśli mąż lub żona nie byli wskazani jako uposażeni. 

Jak Twoi bliscy mogą wypłacić zgromadzone środki?

Żeby wypłacić środki, Twoi bliscy muszą złożyć pisemny wniosek. Wzór wniosku znajdziesz na stronie https://www.nn.pl/dla-ciebie/emerytura-i-finanse/ppk-dla-pracownika. Taki wniosek powinni dostarczyć do nas lub innej instytucji finansowej, która prowadzi Twój rachunek PPK.
Twoje oszczędności z PPK zostaną przekazane uposażonym lub spadkobiercom w takiej formie, jaką wybiorą:
•    na ich rachunki PPK lub PPE,
•    na ich rachunki IKE,
•    w formie przelewu na ich rachunki bankowe.

Jak możesz wskazać uposażonych w PPK?

Jeśli jesteś uczestnikiem PPK w Nationale-Nederlanden, uposażonych możesz wskazać w serwisie Moje NN. Przy każdej osobie, która będzie uprawniona do środków z PPK należy wskazać jaką część (%) zgromadzonych środków ma otrzymać w przypadku Twojej śmierci.

Zespół Nationale-Nederlanden 03.02.2025