W trakcie kariery zawodowej możesz mieć kilka rachunków PPK w różnych instytucjach finansowych. Bieżące wpłaty będziesz otrzymywał na rachunek PPK, założony przez Twojego aktualnego pracodawcę. Na pozostałych rachunkach (z poprzednich miejsc pracy) środki, które już masz będą inwestowane, ale nie będą zasilane nowymi wpłatami od pracodawcy, ani państwowymi.
Ustawa o PPK daje możliwość przenoszenia środków pomiędzy Twoimi rachunkami PPK. Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania i podpowiadamy jak zrealizować transfer.
Czy warto wykonać transfer?
Miejsce pracy możesz zmieniać kilka, a nawet kilkanaście razy w trakcie swojej kariery zawodowej. W związku z tym możesz mieć kilka rachunków PPK. A to oznacza więcej loginów i haseł do serwisów obsługowych do zapamiętania. Możesz przenosić środki między swoimi rachunkami PPK. W ten sposób ograniczysz liczbę rachunków, na których będziesz mieć pieniądze. Dzięki temu łatwiej będziesz zarządzać finansami.
Czy warto pozostawić środki na kilku rachunkach PPK?
Na rynku działa kilkanaście instytucji finansowych, które zarządzają PPK. Każda z nich robi to w nieco inny sposób. Przekłada się to na różne wyniki finansowe. Kilka rachunków PPK może być elementem dywersyfikacji Twojego portfela inwestycyjnego. Dzięki temu ograniczysz ryzyko koncentracji wszystkich środków w jednym miejscu.
Jeśli masz kilka rachunków PPK, masz większą elastyczność w zarządzaniu środkami. Możesz wypłacić pieniądze z jednego rachunku, a na pozostałych rachunkach pieniądze będą dalej pracować.
Jak wykonać transfer środków między rachunkami PPK?
Zgodnie z ustawą o PPK masz do wyboru dwie opcje. Możesz złożyć dyspozycję transferu u pracodawcy lub samodzielnie zawnioskować o transfer.
Jak zlecić transfer przez pracodawcę?
Możesz zlecić transfer środków u nowego pracodawcy w ciągu 7 dni, od momentu w którym pracodawca zgłosił Cię do PPK. Wystarczy, że złożysz mu Oświadczenie o posiadanych rachunkach PPK. Oświadczenie powinno zawierać numer rachunku PPK, z którego chcesz przenieść środki oraz nazwę instytucji finansowej, która prowadzi ten rachunek. Oświadczenie możesz napisać odręcznie lub pobrać wzór z Internetu.
Jak zlecić transfer bezpośrednio w instytucji finansowej?
Możesz samodzielnie złożyć dyspozycję transferu. Wystarczy, że skontaktujesz się z instytucją finansową, z której chcesz przenieść środki. W PPK w Nationale-Nederlanden PTE takie zlecenie złożysz online poprzez serwis Moje NN. Aby złożyć dyspozycję, będziesz potrzebować potwierdzenia, że masz rachunek PPK w instytucji finansowej, do której chcesz przenieść środki.
Zobacz też: Transfer środków w PPK a zmiana pracodawcy