Jakie badania wykonywać w profilaktyce raka jelita grubego?

Rak jelita grubego to ciężki nowotwór, który często prowadzi do śmierci. Szanse rosną, gdy zostanie wcześnie wykryty. Sprawdź, jak wygląda jego profilaktyka.

Materiał marketingowy

Nowotwór jelita grubego to poważna choroba, która późno wykryta może być trudna do wyleczenia. Z tego powodu tak ważne jest regularne badanie. Powinny o nią zadbać osoby w różnym wieku. Jak powinna wyglądać profilaktyka raka jelita grubego? 

Jak badać jelita? 

Badanie jelit jest podstawą w profilaktyce raka jelita grubego. Przyczyną powstawania tego nowotworu jest najczęściej gruczolak przyjmujący formę makroskopową polipów. Rośnie wolno, dlatego im szybciej się go wykryje, tym lepiej. 

Badanie jelita grubego może być prowadzone na podstawie szeregu analiz. Chodzi tu przede wszystkim o testy na krew utajoną w kale, kolonoskopię, sigmoidoskopię, ale również o bardziej zaawansowanie testy, w tym np. badanie mutacji DNA w stolcu. 

Jak przebiega kolonoskopia? 

Kolonoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu do jelita grubego giętkiego i cienkiego wężyka zakończonego aparatem ze źródłem światła. Urządzenie pozwala lekarzowi obejrzeć jelito od środka. Celem kolonoskopii jest wykrycie i usunięcie polipów z jelit jeszcze zanim przekształcą się w raka. 

Wiele osób unika kolonoskopii w profilaktyce, ponieważ obawia się bólu. W praktyce jednak warto pamiętać, że istnieje możliwość wykonania badania w znieczuleniu. 

Jak często kolonoskopia jest w grupie ryzyka? 

Badania przesiewowe – kolonoskopię – warto wykonywać regularnie w ramach profilaktyki. Po 50. roku życia zaleca się jej przeprowadzenie minimum co 10 lat. Dodatkowe testy trzeba przeprowadzić zawsze, gdy stan Twojego zdrowia jest niepokojący. 

O regularne przeprowadzanie kolonoskopii muszą dbać szczególnie osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Mowa tu na przykład o pacjentach, u których w rodzinach taki nowotwór występował w przeszłości. W ich przypadku kolonoskopia powinna być przeprowadzana co najmniej co trzy lata. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o osoby, u których przy poprzednim badaniu został wykonany zabieg usunięcia polipa. 

Badania krwi na raka jelita grubego 

Zapobieganie rakowi jelita grubego może obejmować również badania krwi. Pacjent może zmierzyć stężenie antygenu karcynoembrionalnego (CEA), czyli markera charakterystycznego dla takiego nowotworu. 

Mimo że badanie jest zlecane przede wszystkim osobom, u których przeprowadzono już leczenie onkologiczne, w celu weryfikacji efektów i obserwacji, czy nie doszło do nawrotu choroby, to może być przydatne także, jeśli chodzi o podejrzenia raka. 

Jak zbadać jelita bez kolonoskopii? 

Jak widać kolonoskopia to nie jedyne badanie wykorzystywane przy wykrywaniu raka jelita grubego. Oprócz badań krwi lekarz może zlecić również tomografię komputerową jelita grubego, która bywa często nazywana kolonografią TK. 

Badanie pozwala zobrazować wnętrze jelita oraz okoliczne narządy bez potrzeby wprowadzania wziernika. Specjalista wykona dwuwymiarowe i trójwymiarowe obrazy, które będą pomocne w diagnostyce stanu jelit. 

Profilaktyka jelita grubego – najważniejsze zasady 

Prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jelita grubego wzrasta z wiekiem. Właśnie dlatego nie możesz zapomnieć o profilaktyce. Podstawa to regularne badania. Możesz jednak starać się zmniejszyć ryzyko zachorowania na co dzień. 

Wprowadź dietę, która będzie stanowić element profilaktyki. Mowa tu przede wszystkim o wzbogaceniu jadłospisu w warzywa, kiszonki, pełnoziarniste zboża i kasze, a także nabiał, w tym przede wszystkim kefiry i jogurty. Dla zdrowia jelit warto z kolei zrezygnować z ilości spożywanych tłuszczów, jedzenia czerwonego mięsa, picia alkoholu i spożywania cukru. W zakres czynników zwiększających ryzyko zachorowania wymienia się otyłość, dlatego istotne jest też utrzymywanie formy fizycznej.

lek. Wiktor Trela, Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 14.10.2024