Czy warto przeprowadzić badanie markerów nowotworowych?

Markery nowotworowe są ważnym badaniem w diagnostyce nowotworów. Dowiedz się, na czym polegają i kto powinien je wykonać.

Materiał marketingowy

Markery nowotworowe to ważny element diagnostyki chorób nowotworowych. Można je wykonać w kierunku różnych rodzajów raka. Kto powinien je sprawdzić? Czy markery nowotworowe są wiarygodne? Ile kosztuje badanie? Sprawdzamy w naszym artykule. 

Czym są markery nowotworowe? 

Markery nowotworowe to tzw. znaczniki nowotworowe, czyli substancje, których stężenie rośnie w organizmie człowieka w obliczu rozwoju raka. Mowa tu przede wszystkim o hormonach, enzymach, białkach i antygenach, które reagują na rozwój w organizmie choroby. 

Markery nowotworowe znajdują się we krwi człowieka oraz moczu i wycinkach tkanek. Wytwarzają je zarówno komórki zdrowe, które reagują w ten sposób na rozwijający się nowotwór, jak i komórki nowotworowe. 

Markery nowotworowe bada się w diagnostyce onkologicznej.

Markery nowotworowe z krwi – jak jest przeprowadzanie badanie? 

Markery nowotworowe najczęściej oznacza się z krwi. Mniej spotykanym rozwiązaniem jest pomiar z moczu, a szczególnie rzadko pobiera się w tym celu płyn mózgowo-rdzeniowy. 

Do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie zgłaszaj się do laboratorium z przeziębieniem czy gorączką. Choroba zniekształci wyniki. Dodatkowo lekarz może wydać szczegółowe zalecenia w przypadku określonych markerów. W przypadku np. PSA w kierunku raka prostaty mogą one obejmować powstrzymanie się od współżycia seksualnego, rezygnację z jazdy na rowerze oraz unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. 

Markery nowotworowe – normy 

Obecnie markery nowotworowe bada się nie tylko pod kątem obecności, ale również ilości. Jeśli wynik przekracza określone normy, zaleca się wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą bardziej szczegółowo zdiagnozować chorobę. 

Szczegółowe informacje na temat dopuszczalnych wartości markerów trzeba sprawdzać w odniesieniu do konkretnego markera. 

Czy markery nowotworowe są wiarygodne? 

Warto pamiętać, że o ile markery nowotworowe są nieocenione w diagnostyce oraz kontroli po terapii onkologicznej, to nie stanowią podstawy do stwierdzenia choroby. Konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań nie oznacza jednak, że markery nie są wiarygodne. 

Chodzi po prostu o to, że rozpoznanie nowotworu to skomplikowany proces, który musi uwzględniać dobro pacjenta. Podstawa walki o powrót do zdrowia to dobrze dobrana terapia. Specjaliści nie mogą sobie pozwolić na przeoczenia. Właśnie dlatego dodatkowe badania są niezbędne, aby nie pozostawiły żadnych wątpliwości co do diagnozy. 

Rodzaje markerów nowotworowych

Medycyna bada szereg markerów nowotworowych, które dotyczą różnych obszarów organizmu człowieka. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych: 

  • CEA, CA, 72-4, C 19 – związane z nowotworami żołądka, 
  • PSA, TPA, PAP, fPSA – związane z nowotworami prostaty, 
  • CA 15-3, CEA, TK, TPA, p53, uPA – związane z nowotworami piersi, 
  • AFP, TPA, HCG – związane z nowotworami jąder, 
  • TPA, A FP, HCG, CA 125, CA 72-4 – związane z nowotworami jajników. 

Rodzaj markerów nowotworowych, które powinny być wykonane w przypadku konkretnego pacjenta, wskazuje lekarz. 

Markery nowotworowe pakiet – jakie są ceny badania? 

Badanie markerów nowotworowych możesz przeprowadzić bezpłatnie, jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Prywatnie ich wykonanie wiąże się z kosztem około 30-100 złotych za jeden marker. 

Większość prywatnych laboratoriów oferuje jednak korzystne pakiety. W takiej sytuacji za jednym razem oznacza się kilka markerów istotnych pod kątem konkretnego nowotworu. Oszczędność wynosi średnio 30 procent w porównaniu do pojedynczych badań.

lek. Wiktor Trela, Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 09.10.2024