Materiał marketingowy
Odprawa pośmiertna to ważne świadczenie dla rodzin zmarłych pracowników, które zapewnia pewne świadczenie pieniężne. Zgodnie z polskim prawem jest regulowana przez Kodeks pracy i ma na celu wsparcie finansowe bliskich w trudnym okresie po stracie. Warto jednak pamiętać, że nie zastępuje ona ubezpieczenia na życie, które może oferować zarówno szerszy zakres ochrony, jak i wyższe kwoty świadczeń. Polisa na życie powinna być rozważana jako element kompleksowego planu zabezpieczenia finansowego rodziny.
Czym jest odprawa pośmiertna?
Odprawa pośmiertna to jednorazowe świadczenie pieniężne, które przysługuje najbliższej rodzinie zmarłej osoby zatrudnionej. Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 93, który opisuje zasady nabycia odprawy pośmiertnej) odprawa pośmiertna jest wypłacana w przypadku śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub podczas pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego przysługuje bez względu na przyczynę śmierci. Co istotne, odprawa pośmiertna jest wolna od podatku dochodowego.
Komu przysługuje odprawa pośmiertna i ile wynosi?
Odprawa pośmiertna jest regulowana przepisami Prawa pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikom przysługuje odprawa pośmiertna w sytuacji, gdy byli zatrudnieni w chwili śmierci i przysługiwało im wynagrodzenie za pracę. Odprawa przysługuje najbliższym członkom rodziny pracownika – w pierwszej kolejności małżonkowi bądź innym osobom, które spełniają warunki otrzymania rodzinnej renty, np.: dzieci zmarłego, także adoptowane, do 16. roku życia lub jeśli się uczą – do 25. roku życia, jak również rodzicom zmarłego (pod warunkiem że ukończyli 50 lat lub są niezdolni do pracy). Kwota odprawy uzależniona jest od stażu pracy u konkretnego pracodawcy. Najczęściej jest to wartość:
-
jednomiesięcznego wynagrodzenia – gdy staż zatrudnienia w firmie jest mniejszy niż 10 lat;
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia – gdy staż zatrudnienia w firmie wynosi co najmniej 10 lat;
-
półrocznego wynagrodzenia – gdy staż zatrudnienia w firmie wynosi minimum 15 lat.
Odprawa pośmiertna a ubezpieczenie na życie
Odprawa pośmiertna oraz ubezpieczenie na życie to pojęcia, które dotyczą finansowego zabezpieczenia w kontekście śmierci. Odprawa pośmiertna to niezależne świadczenie wypłacane przez pracodawcę, z kolei ubezpieczenie na życie może być dobrowolnie wykupione przez pracownika indywidualnie lub w zakładzie pracy, jeśli pracodawca udostępnia ubezpieczenie grupowe. Oba świadczenia zapewniają finansowe wsparcie w przypadku śmierci bliskiego.
Ubezpieczenie na życie – komu przysługuje i ile wynosi?
Ubezpieczenie na życie to produkt finansowy oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Polega na regularnym opłacaniu składek przez ubezpieczonego, w zamian za co, w przypadku jego śmierci, polisa zapewnia wypłatę określonej kwoty na rzecz wskazanych w umowie osób, które mogą być zarówno członkami rodziny, jak i innymi osobami, np. przyjaciółmi.
Indywidualne ubezpieczenie na życie oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. zawierane jest na okres 5 lat z możliwością przedłużenia. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe będzie wypłacone świadczenie. Suma ubezpieczenia zależy przede wszystkim od wysokości składek, które zaczynają się już od 39 zł za miesiąc.1 Polisę można dodatkowo rozszerzyć o umowy dodatkowe. Zapewnią one ochronę w przypadku zdarzeń takich jak wypadki, choroby i inne sytuacje losowe.
Odprawa pośmiertna i polisa na życie – świadczenia:
-
Wysokość świadczenia – suma odprawy pośmiertnej jest ustalana na podstawie wysokości wynagrodzenia oraz stażu pracy. Kwotę sumy ubezpieczenia w polisie na życie ustala z kolei ubezpieczony w momencie zakupu polisy na podstawie analizy potrzeb finansowych.
-
Dodatkowe świadczenia – w przypadku ubezpieczenia na życie, w zależności od zakresu polisy, rodzina może otrzymać dodatkowe świadczenia, takie jak zwrot kosztów pogrzebu czy pomoc w organizacji ceremonii.
-
Formalności – odprawa pośmiertna jest regulowana odgórnymi przepisami Prawa pracy i aby skorzystać ze świadczenia pieniężnego, nie trzeba spełniać dodatkowych formalności. Ubezpieczenie na życie wymaga natomiast zawarcia umowy z ubezpieczycielem na podstawie OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) oraz okazania stosownych dokumentów po śmierci ubezpieczonej osoby (np. okazania karty zgonu).
-
Przedawnienie – prawo do odprawy pośmiertnej i do świadczenia z ubezpieczenia przedawnia się po 3 latach od daty śmierci.
1Obliczenie szacunkowe. Wysokość składki zależy od przeprowadzonej analizy ryzyka. Oferta jest dostępna wyłącznie dla klientów spełniających określone kryteria. Składka została wyliczona za ubezpieczenie na życie Ochrona Jutra z sumą ubezpieczenia 70 500 zł.