Jak wykryć raka? Badania w kierunku nowotworów

Profilaktyka jest kluczowa w obliczu dużej liczby zachorowań na nowotwory. Sprawdź, jakie badanie krwi wykrywa raka.

Materiał marketingowy 

Szanse na wyleczenie nowotworu zwiększają się, gdy choroba zostanie szybko wykryta. Właśnie dlatego warto regularnie badać się w kierunku raka. Wystarczy kilka podstawowych testów, aby ocenić ogólną kondycję Twojego zdrowia. Jakie badania zrobić, aby wykryć raka?

Jakie badanie krwi wykrywa raka? 

Im szybciej uda się wykryć chorobę nowotworową, tym większa jest szansa na wyleczenie. Pomocne w profilaktyce są badania krwi. 

Podstawa to morfologia, która co prawda nie wykryje jednoznacznie raka, ale pozwoli dowiedzieć się sporo o ogólnym stanie zdrowia. Wyniki powinny zwrócić Twoją uwagę, w szczególności gdy wiele pozycji zawiera odchylenia. Na nowotwór mogą wskazywać zbyt wysokie albo zbyt niskie poziomy białych i czerwonych krwinek. Wyniki morfologii powinien ocenić lekarz i w razie potrzeby zalecić dodatkową diagnostykę. 

Jakie badania krwi wykrywają nowotwór? Na toczący się w organizmie stan zapalny mogą wskazywać podwyższone wartości OB i CRP. Czasami oznaczają nowotwór, ale niewielkie odchylenia mogą być też równie dobrze związane z osłabieniem czy chorobami serca. 

W profilaktyce antynowotworowej warto wykonać testy przesiewowe, które umożliwiają wykrycie raka, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Możesz też rozważyć badanie markerów nowotworowych. To komórki, geny, hormony lub enzymy, które organizm wytwarza w odpowiedzi na rozwijającego się w organizmie raka. Markery nowotworowe z krwi pozwalają wykryć np. nowotwór jajnika, piersi, trzustki, jelita grubego, prostaty czy jądra.

Jaki jest poziom leukocytów przy nowotworach? 

Wysoki poziom leukocytów we krwi to leukocytoza. Jest jednym z głównych objawów białaczki. Jeśli morfologia wykaże nieprawidłowości, nie ma jednak sensu popadać w panikę. Niewielkie odchylenia prawdopodobnie nie świadczą o nowotworze. Mimo to warto przeprowadzić dalszą diagnostykę i poznać przyczyny nieprawidłowości.

Przy ostrym nowotworze szpiku liczba leukocytów w krwi przekracza zazwyczaj normy kilkadziesiąt razy. Wynik może wynieść nawet 200 G/l. Na nowotwór może też wskazywać leukopenia, czyli obniżona liczba leukocytów.

Markery nowotworowe – dla kogo są szczególnie zalecane? 

Jeśli u pacjenta zachodzi podejrzenie nowotworu, podstawowe badania krwi mogą nie być wystarczające, aby postawić diagnozę. W organizmie chorego na raka pojawiają się substancje, które wskazują na rozwój nowotworu. Ich badanie daje wskazówki co do schorzenia pacjenta. 

Markery nowotworowe nie mogą być jednak podstawą diagnozy. Badanie stanowi wsparcie w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Na przeprowadzenie takich testów warto zdecydować się, gdy objawy są podobne do tych występujących w przebiegu choroby nowotworowej. Jeżeli w Twojej rodzinie bliscy przechodzili raka, warto sprawdzić, czy jego konkretny rodzaj nie atakuje również Ciebie. 

Wyniki markerów nowotworowych łatwo zaburzyć. Z tego powodu warto przestrzegać podstawowych zasad:

  • Na badanie nie przychodź chory. Już nawet niewielkie przeziębienie może zafałszować wyniki. Jeszcze gorsze skutki przyniesie gorączka. 
  • Przy oznaczaniu markerów PSA powstrzymaj się od współżycia przez dwa dni przed oddaniem próbki. Unikaj też wielogodzinnego siedzenia i nadmiernego wysiłku fizycznego. 
  • Nie oznaczaj markerów w czasie okresu. 
  • Nie pal papierosów przed badaniem.

Jakie badania zrobić, żeby wykluczyć nowotwór? 

Oprócz wymienionych badań krwi w kierunku raka w niektórych sytuacjach warto też wykonać diagnostykę obrazową. Tomografia komputerowa pozwala uzyskać wyraźne zdjęcia narządów i kości. Rezonans magnetyczny daje możliwość obserwowania przekrojów narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Ultrasonografia pozwala z kolei w nieinwazyjny sposób sprawdzić kształt i wielkość narządów wewnętrznych oraz wykryć ewentualne zmiany w ich obrębie.

lek. Wiktor Trela, Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 16.10.2024