Wynik dodatni na krew utajoną w kale – czy jest się czego obawiać?

Badanie kału wykazało krew utajoną? Dowiedz się, co to oznacza i jakie powinny być dalsze kroki w diagnostyce

Materiał marketingowy 

Badanie na krewlita grubego i wykryć polipy, zmiany zapalne i uchyłki. Stany przednowotworowe mogą być usunięte od razu. 

Krew w kale przyczyny 

Obecność krwi w kale nie jest normalna i powinna być podstawą do dalszej diagnostyki. Dodatni wynik badania może oznaczać istnienie różnego rodzaju chorób. 

Jeśli krew w kale objawia się poprzez ciemne, smoliste stolce, prawdopodobnie ma miejsce krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego. Może występować np. w obrębie żołądka, przełyku czy dwunastnicy. Takie objawy są charakterystyczne dla chorób takich jak żylaki przełyku, wrzody żołądka czy krwotoczne zapalenie błony śluz utajoną w kale może być zlecone w przypadku podejrzenia różnych chorób przewodu pokarmowego. Jeśli wynik wyjdzie dodatni, konieczna będzie dalsza diagnostyka. Dowiedz się, przy jakich chorobach występuje. 

Co oznacza krew utajona w kale wynik dodatni? 

Badanie na krew utajoną w kale jest zlecane w celu wykrycia niewielkich ilości krwi, których nie da się zobaczyć gołym okiem. Te mogą być oznaką występowania krwawienia do przewodu pokarmowego. Niestety, dodatni wynik badania na krew utajoną w kale może również oznaczać występowanie w organizmie nowotworu przewodu pokarmowego (np. raka jelita grubego). 

Każdy pozytywny wynik badania powinien być przesłanką do konsultacji z lekarzem. Prawdopodobnie konieczna będzie dalsza diagnostyka. Najczęściej zleca się w tym przypadku pakiet badań laboratoryjnych, badania endoskopowe i obrazowe. 

Gastroskopia pozwala ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego – dwunastnicy, żołądka i przełyku. W trakcie badania można też pobrać wycinek do badań histopatologicznych. Kolonoskopia jest z kolei dedykowana do oceny dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Domieszka jasnoczerwonej krwi w kale wskazuje z kolei na problemy w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Może chodzić m.in. o wrzodziejące zapalenie jelita grubego, hemoroidy, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy zapalenie uchyłków. Również w tym przypadku nie można wykluczyć raka. U pacjenta istnieje ryzyko występowania np. nowotworu jelita grubego. 

Test na krew utajoną – kto powinien wykonać i ile to kosztuje? 

Badanie na krew utajoną powinien przeprowadzać regularnie każdy po ukończeniu 50. roku życia. Będzie też niezbędne, jeśli odczuwasz niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego. 

Badanie na krew utajoną w kale nie jest szczególnie drogie. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Niektóre firmy oferują możliwość przeprowadzenia badania bez wychodzenia z domu. Diagnostykę możesz również przeprowadzić bezpłatnie w ramach NFZ, o ile otrzymasz skierowanie od lekarza prowadzącego. 

Jak pobrać kał do badania krwi utajonej? 

Badanie krwi utajonej w kale wymaga pobrania próbki. Kał należy oddać do suchego i sterylnego pojemnika albo ewentualnie na czysty papier toaletowy. Następnie przy pomocy szpatułki należy pobrać niewielką ilość kału z różnych miejsc, w szczególności tych zawierających krew, śluz lub ropę. 

Do badania pacjent powinien dostarczyć 3 próbki z 3 kolejnych dni.

Brak krwi utajonej w kale a rak jelita

Jeśli badania na krew utajoną dały wynik ujemny, prawdopodobnie pacjent jest zdrowy. Niestety, w praktyce nie daje to pełnej gwarancji braku nowotworu. Właśnie dlatego wszystkie osoby po 50. roku życia powinny pamiętać o regularnym przeprowadzaniu badań endoskopowych. Jeśli w rodzinie pacjenta zdarzały się już nowotwory jelita grubego, kolonoskopię zaleca się wykonywać co najmniej co trzy lata również w młodszym wieku.

lek. Wiktor Trela, Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 21.10.2024