Materiał marketingowy
Miesiąc polisowy to jedno z pojęć, które możesz spotkać w świecie ubezpieczeń i które dotyczy wyłącznie polis opłacanych składką miesięczną. Znajomość daty rozpoczęcia i zakończenia miesiąca polisowego ma znaczenie m.in. dla monitorowania terminu wygaśnięcia umowy lub w kontekście karencji. Sprawdź, jak poprawnie go określić!
Czym jest miesiąc polisowy?
Miesiąc polisowy – a właściwie miesiące polisowe – to pojęcie dotyczące tylko i wyłącznie ubezpieczeń z regularną składką miesięczną. Jest to okres, który zazwyczaj rozpoczyna się od daty zawarcia umowy ubezpieczeniowej, a kończy się w dniu poprzedzającym ten dzień w kolejnym miesiącu, chyba że w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) ustalono inaczej. Każdy miesiąc polisowy jest liczony od konkretnej daty, co oznacza, że nie zawsze pokrywa się on z miesiącem kalendarzowym.
Zazwyczaj od momentu rozpoczęcia pierwszego miesiąca polisowego, w sytuacji gdy nie ma karencji, ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za zdarzenia objęte ochroną i jest zobowiązany do wypłaty świadczenia lub odszkodowania.
Wyplata świadczenia nastąpi, jeśli nie doszło do sytuacji, która jest wymieniona na liście wyłączeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Jak liczyć miesiąc polisowy?
Miesiąc polisowy zazwyczaj jest ściśle powiązany z datą rozpoczęcia ubezpieczenia. Na przykład jeśli Twoja polisa zaczęła obowiązywać 15 marca, to pierwszy miesiąc polisowy może trwać od 15 marca do 14 kwietnia, a kolejny od 15 kwietnia do 14 maja.
Zasada liczenia miesiąca polisowego jest prosta – każdy kolejny miesiąc rozpoczyna się w tym samym dniu co poprzedni. Przykładowo jeśli Twoja polisa zaczęła obowiązywać 15 maja, to kolejne miesiące polisowe będą przypadać na 15 czerwca, 15 lipca, 15 sierpnia itd.
Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ochrona zaczęła się w ostatnim dniu miesiąca, a nie w każdym miesiącu kalendarzowym jest odpowiednik tego dnia. W takim przypadku ostatni dzień miesiąca polisowego przypada zazwyczaj na ostatni dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego, chyba że w ogólnych warunkach ubezpieczenia określono inaczej. Załóżmy, że Twoja polisa zaczęła obowiązywać 31 marca – wówczas kolejny miesiąc polisowy może rozpocząć się 30 kwietnia.
Miesiąc polisowy a czas trwania umowy ubezpieczeniowej
Większość polis majątkowych zawieranych jest na 12 miesięcy. Wyjątkiem jest tu m.in. ubezpieczenie komunikacyjne OC, które przedłuża się automatycznie na kolejny rok.
Zdarzają się również ubezpieczenia zawierane na krótszy okres, np. 6 miesięcy, jak w przypadku naszego ubezpieczenia roweru i rowerzysty oferowanego przez Nationale-Nederlanden TU S.A. Niezależnie od długości trwania umowy, początek miesiąca polisowego zazwyczaj pozostaje wyznacznikiem momentu, od którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za zdarzenia objęte ochroną, choć są również umowy bez podziału na miesiące polisowe.
Jakie znaczenie ma miesiąc polisowy?
Znajomość daty rozpoczęcia i zakończenia miesiąca polisowego ma znaczenie w niektórych sytuacjach. Sprawdź, co może oznaczać w kontekście różnego rodzaju ubezpieczeń, karencji ubezpieczeniowej, wypowiedzenia lub przedłużenia umowy.
Miesiąc polisowy a ubezpieczenia na życie
Polisy na życie zazwyczaj uwzględniają możliwość zmiany sumy ubezpieczenia, a ta jest ściśle powiązana z datą rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej. Podwyższenie lub obniżenie sumy ubezpieczenia może nastąpić przykładowo w pierwszym dniu miesiąca polisowego po akceptacji wniosku przez ubezpieczyciela. Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia twojej polisy.
Karencja
Miesiąc polisowy i karencja to dwa terminy, które często pojawiają się w kontekście ubezpieczeń i choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane, to w rzeczywistości uzupełniają się.
Zazwyczaj okres karencji zaczyna się wraz z początkiem pierwszego miesiąca polisowego. Oznacza to, że jeśli zawarłeś umowę ubezpieczenia 15 maja, a okres karencji wynosi 30 dni, to nie otrzymasz odszkodowania za zdarzenia które miały miejsce do 14 czerwca. Fakt istnienia karencji oraz długość tego okresu jest określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia i może różnić się w zależności od rodzaju ubezpieczenia.
Wypowiedzenie umowy
Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, ważne jest, aby sprawdzić, czy wypowiedzenie umowy odnosi się do miesiąca polisowego, czy może do roku polisowego. Termin i sposób wypowiedzenia umowy mogą różnić się w zależności od rodzaju ubezpieczenia.
Przedłużenie umowy
Umowy zawarte na określony czas wygasają w konkretnej dacie. Warto o niej pamiętać, aby uniknąć przerwy w ubezpieczeniu i zachować ciągłość ochrony. Przedłużenie ubezpieczenia może być korzystne, bo często ubezpieczyciele oferują zniżki, nie wymagają ponownego wypełniania ankiety medycznej albo nie mają zastosowania karencje. Warto skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym lub ubezpieczycielem co najmniej miesiąc przed zakończeniem umowy, jeśli ubezpieczyciel sam nie zaproponował do tego czasu jej przedłużenia.
Wiedza na temat czasu trwania ochrony to nie wszystko. Jeśli planujesz rozszerzyć ochronę i kupić polisę na wypadek choroby, zwróć uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia i wykluczenia, które są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jak radzi Ilona Fierka, Doradczyni Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A.: „Zastanów się, czy chcesz zabezpieczyć się na wypadek nowotworu, czy innych poważnych chorób, a może jednych i drugich? Warto pomyśleć także o dodatkowych pakietach, które są dostępne na rynku. Na przykład w Nationale-Nederlanden TUnŻ S.A. możesz zapewnić sobie dostęp do drugiej opinii medycznej, badań diagnostycznych i genetycznych, a nawet pomoc psychologiczną dla siebie i swoich bliskich, jeśli zachorujesz”.