Potrójna korzyść z oszczędzania w PPK – wpłaty do PPK pochodzą z trzech źródeł
Na Twój rachunek PPK wpływają następujące wpłaty:
• 2% Twojej pensji brutto (pracodawca pobiera je z Twojej z pensji netto). Jeśli zarabiasz mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego, możesz obniżyć tę wpłatę do 0,5%. Możesz również zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto.
• 1,5% Twojej pensji brutto, które pracodawca dokłada co miesiąc z własnych środków. Pracodawca może powiększyć tę wpłatę o dodatkowe 2,5%.
• Od państwa otrzymasz jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej i raz w roku 240 zł dopłaty rocznej.
Wpłatę powitalną otrzymasz, jeśli jesteś członkiem PPK przez co najmniej trzy miesiące oraz na Twój rachunek wpłynęły co najmniej trzy wpłaty podstawowe finansowane z Twojej pensji. Wpłatę powitalną otrzymasz tylko raz, niezależnie od tego, ile masz rachunków PPK.
Dopłatę roczną otrzymasz, jeśli na wszystkich swoich rachunkach PPK w danym roku kalendarzowym zgromadziłeś łącznie kwotę, która jest równa wpłatom podstawowym naliczonym od 6-krotności pensji minimalnej obowiązującej w tym roku. Dopłatę roczną otrzymasz za poprzedni rok kalendarzowy. Jeśli masz kilka rachunków, dopłata roczna wpłynie jedynie na rachunek PPK, na którym znajduje się najwięcej środków.
PPK a emerytura - w PPK oszczędności są prywatne
Ustawa o PPK gwarantuje prywatność środków na Twoim koncie. Co to w praktyce oznacza dla Ciebie?
• kapitał możesz wypłacać w każdym momencie, choć najbardziej opłaca się poczekać do ukończenia 60. roku życia;
• w przypadku Twojej śmierci kapitał w PPK podlega dziedziczeniu.
Dlaczego PPK się opłaca? - dodatkowa emerytura jako bezpieczeństwo na przyszłość
PPK może znacząco poprawić komfort Twojego życia na emeryturze. W czasie pracy zawodowej co miesiąc wpłacasz relatywnie niewielkie kwoty na swój rachunek PPK. Z jednej strony to małe obciążenie dla Twojego budżetu domowego, z drugiej zaś regularne oszczędzanie pomaga uzbierać całkiem pokaźną kwotę oszczędności.
Możesz użyć naszego kalkulatora PPK i obliczyć ile możesz zgromadzić na rachunku PPK do 60 roku życia.
Niniejszy kalkulator służy wyłącznie symulacji wyników oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przedstawione wyliczenia mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Przedstawiony wynik został oparty na określonych założeniach zgodnie z załączonym dokumentem i nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego, podatkowego czy pomocy prawnej.
Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym co może oznaczać utratą przynajmniej części wpłaconego kapitału - w zależności od warunków rynkowych oraz wyników decyzji inwestycyjnych. Nationale-Nederlanden Dobrowolne Fundusze Emerytalne Nasze Jutro nie gwarantują realizacji przyjętego celu inwestycyjnego, ani uzyskania zaprezentowanego w kalkulatorze wyniku inwestycyjnego.
Wypłata z PPK przed 60. rokiem życia
Założeniem PPK jest budowanie oszczędności na emeryturę.
Możesz jednak wypłacić swoje środki również przed 60. rokiem życia. W przypadku wypłaty przed 60. rokiem życia na Twoje konto bankowe trafi wartość inwestycji pochodząca z:
• całości Twoich wpłat,
• 70% wpłat pracodawcy.
Co z pozostałymi środkami?
• 30% wpłat pracodawcy trafi do ZUS. Otrzymasz je w formie emerytury.
• Stracisz dopłaty państwowe.
Dochód będzie pomniejszony o 19% podatek od dochodów kapitałowych.
Możesz też wykorzystać środki z PPK w szczególnych sytuacjach życiowych.
Dowiedz się więcej: Jak i kiedy wypłacić pieniądze z PPK? Możliwości i korzyści
Komu opłaca się oszczędzanie w PPK? Inwestycje dopasowane do cyklu życia
Twoje wpłaty do PPK inwestujemy w ramach tzw. funduszy zdefiniowanej daty. To fundusz, w którym ryzyko jest dopasowywane do Twojego wieku.
Kiedy jesteś młodszy i masz więcej czasu do emerytury, inwestujemy Twoje pieniądze tak, aby wypracowały dla Ciebie jak największy zysk. Im jesteś starszy, tym większą część Twojego kapitału inwestujemy mniej ryzykownie. Ważniejsze wtedy jest utrzymanie wartości Twoich pieniędzy, a nie ich pomnażanie.
Fundusz w którym lokowane są Twoje wpłaty na PPK jest automatycznie przypisywany – w zależności od Twojego wieku. Jeśli chcesz, możesz go zmienić w każdej chwili.
Pamiętaj, że wybór funduszu, który inwestuje w akcje, wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym. Z kolei wybór zbyt "bezpiecznego" funduszu na wczesnym etapie kariery zawodowej może oznaczać, że środki nie będą rosły tak szybko, jak to byłoby możliwe w funduszu dedykowanym do Twojego wieku.