Co daje PPK
Głównym założeniem PPK jest gromadzenie oszczędności na emeryturę. W oszczędzaniu wspiera Cię pracodawca i państwo. Jeśli uczestniczysz w PPK, pracodawca co miesiąc przekazuje na Twoje indywidualne konto 2% twojej pensji brutto (pobiera je z Twojej z pensji netto). Do tego pracodawca z własnych środków, dokłada co miesiąc 1,5% Twojej pensji brutto. Od państwa jednorazowo otrzymasz 250 zł wpłaty powitalnej* i raz w roku 240 zł dopłaty rocznej**.
Środki gromadzone na Twoim rachunku inwestujemy w taki sposób, aby wpracować dla Ciebie zysk i ochronić Twoje oszczędności przed spadkiem wartości.
Pamiętaj, że inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym co może oznaczać utratę przynajmniej części wpłaconego kapitału - w zależności od warunków rynkowych oraz wyników decyzji inwestycyjnych.
W każdym momencie możesz wypłacić środki
Założeniem PPK jest budowanie oszczędności na emeryturę.
Możesz jednak wypłacić swoje środki również przed 60. rokiem życia. W przypadku wypłaty przed 60. rokiem życia na Twoje konto bankowe trafi wartość inwestycji pochodząca z:
- całości Twoich wpłat,
- 70% wpłat pracodawcy,
- ewentualnego dochódu (zysku).
Co z pozostałymi środkami?
Dochód będzie pomniejszony o 19% podatek od dochodów kapitałowych. Możesz też wykorzystać środki z PPK w szczególnych sytuacjach życiowych.
Dowiedz się więcej: Jak i kiedy wypłacić pieniądze z PPK? Możliwości i korzyści
Co oznacza rezygnacja z PPK
Jeśli złożysz rezygnację przed przystąpieniem do PPK Twój pracodawca nie zapisze Cię do programu. W przypadku, kiedy uczestniczysz w PPK i złożysz rezygnację, twój pracodawca nie będzie już odprowadzał wpłat na Twoje PPK. Środki na Twoim koncie pozostaną na nim i będą dalej inwestowane. Rezygnacja z PPK nie oznacza ich automatycznej wypłaty ani zamknięcia Twojego rachunku w PPK. W każdym momencie możesz zmienić decyzję i wznowić odprowadzanie wpłat.
Jak i gdzie złożysz rezygnację z PPK
Jeśli chcesz zrezygnować z PPK, złóż dyspozycję w formie papierowej swojemu pracodawcy. Wzór rezygnacji znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Kiedy złożyć rezygnację z PPK i o czym warto pamiętać
Rezygnację możesz złożyć w dowolnym momencie.
Jeśli złożysz rezygnację przed przystąpieniem do PPK, Twój pracodawca nie zapisze Cię do programu.
Jeżeli zrezygnujesz z PPK po przystąpieniu do programu, Twój pracodawca przestanie przekazywać wpłaty od momentu kiedy otrzyma od Ciebie deklarację rezygnacji.
Pamiętaj, że co cztery lata pracodawca będzie zobowiązany ponowić autozapis do PPK. Pierwszy ponowny autozapis do programu miał miejsce w 2023 roku, a kolejne: w 2027 roku, w 2031 roku itd. Oznacza to, że jeśli nie masz 55 lat, twoja wcześniejsza rezygnacja z oszczędzania w ramach PPK przestanie obowiązywać, a twój pracodawca automatycznie zgłosi Cię do PPK lub automatycznie wznowi odprowadzanie wpłat na Twoje na PPK. Jeśli nadal nie chcesz uczestniczyć w PPK, złóż raz jeszcze deklarację rezygnacji między 1 a 30 marca roku, w którym odbywa się autozapis.
Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym co może oznaczać utratą przynajmniej części wpłaconego kapitału - w zależności od warunków rynkowych oraz wyników decyzji inwestycyjnych. Nationale-Nederlanden Dobrowolne Fundusze Emerytalne Nasze Jutro nie gwarantują realizacji przyjętego celu inwestycyjnego, ani uzyskania zaprezentowanego w kalkulatorze wyniku inwestycyjnego.
* Wpłatę powitalną otrzymasz, jeśli jesteś członkiem PPK przez co najmniej trzy miesiące oraz na twój rachunek wpłynęły co najmniej trzy wpłaty podstawowe finansowane z twojej pensji.
**Dopłatę roczną otrzymasz, jeśli na wszystkich swoich rachunkach PPK w danym roku kalendarzowym zgromadziłeś łącznie kwotę, która jest równa wpłatom podstawowym naliczonym od 6-krotności pensji minimalnej obowiązującej w tym roku. Dopłatę roczną otrzymasz za poprzedni rok kalendarzowy.