Materiał marketingowy
Śmierć bliskiej osoby to trudny i emocjonalny moment, który niestety wiąże się również z koniecznością załatwienia wielu formalności. W przypadku, gdy zmarły miał ubezpieczenie na życie w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A., bliscy muszą podjąć określone kroki, aby uzyskać przysługujące im świadczenia.
Podstawowe kroki formalne, jakie należy podjąć po śmierci bliskiej osoby
Śmierć bliskiej osoby to moment, na który trudno się przygotować, jednak warto znać formalności, które należy załatwić jak najszybciej po tym smutnym wydarzeniu. Pierwszym i podstawowym krokiem jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca śmierci, aby otrzymać akt zgonu. Dokument wydawany jest od ręki na podstawie prawidłowo wypełnionej karty zgonu (wystawia ją lekarz stwierdzający zgon) – jest to podstawa do załatwiania dalszych formalności, zarówno tych związanych z pochówkiem, jak i polisą ubezpieczeniową, kontem w banku czy spadkiem.
Kolejną czynnością jest organizacja ceremonii pogrzebowej. Przedsiębiorstwa pogrzebowe oferują zazwyczaj kompleksową organizację pochówków: ustalenie daty i miejsca, przygotowanie ciała, oprawę muzyczną, prowadzenie uroczystości etc. Niektóre firmy załatwiają też formalności związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego od ZUS – możesz upoważnić zakład do odbioru świadczenia i w ten sposób zmniejszyć ostateczny koszt pogrzebu o 4000 zł (tyle aktualnie wynosi zasiłek pogrzebowy).
Ważną sprawą jest również poinformowanie banku czy dostawców mediów o śmierci osoby, która była ich klientem. Na podstawie rezygnacji z usług z powodu śmierci i aktu zgonu rozpocznie się proces rozwiązywania umów albo przepisywania ich na inną osobę. Przy rozwiazywaniu umowy ewentualne zobowiązania przechodzą na spadkobierców osoby zmarłej.
Środki i zobowiązania na rachunku w banku wchodzą w skład spadku. Jeśli zmarły zostawił w banku dyspozycje na wypadek śmierci, to do spadku nie wchodzi kwota wypłaty na podstawie takiej dyspozycji. Środki można odebrać dopiero na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia spadku.
Ponadto bank ma obowiązek wypłacić z rachunku kwotę kosztów pogrzebu osobie, która zorganizowała pochówek. W tym celu należy przedstawić faktury za usługi związane z pochówkiem, Wypłacona kwota nie wchodzi w skład spadku.
Jeśli twój bliski miał ubezpieczenie na życie i wskazał osobę/osoby uposażone, to jako uprawnieni do otrzymania pieniędzy z polisy, powinni zgłosić zdarzenie w towarzystwie ubezpieczeniowym.
Dalsze formalności będą dotyczyły ustalenia spadku po bliskiej osobie – w zależności od sytuacji, sprawę można załatwić u notariusza bądź w sądzie. Jeśli sprawa jest skomplikowana, skorzystaj z pomocy prawnika.
Jak uzyskać wypłatę świadczenia w Nationale-Nederlanden w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej?
Jeśli zmarły miał wykupione ubezpieczenie na życie w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A. i wskazał Ciebie jako osobę uposażoną, musisz dopełnić kilku formalności, aby otrzymać świadczenie pieniężne. W pierwszej kolejności wypełnij odpowiedni wniosek. Będą do tego potrzebne między innymi: numer polisy i konta bankowego, dokument tożsamości oraz wszelkie dokumenty medyczne związane z wydarzeniem (np. karta zgonu, w której jest wskazana przyczyna śmierci). Wniosek możesz wypełnić online bądź wydrukować i przesłać pocztą na adres: Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa.
Jeśli twój bliski nie wskazał osób uposażonych, środki z ubezpieczenia zostaną wypłacone członkom rodziny Ubezpieczonego zgodnie z zapisem w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jakie dokumenty przygotować, aby uzyskać wypłatę ubezpieczenia?
Do uzyskania świadczeń w ramach ubezpieczenia, oprócz karty zgonu mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty, w zależności od przyczyny śmierci ubezpieczonego. Przykładowo, jeśli zgon nastąpił w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wówczas wymagane będą dokumenty, które potwierdzą okoliczności zdarzenia, np. raport policyjny. Jeśli śmierć nastąpiła wskutek udaru mózgu lub zawału serca ubezpieczyciel może poprosić o pełną medyczną dokumentację z przebiegu leczenia zmarłego, jak również z sekcji zwłok, jeżeli została ona przeprowadzona.
W sytuacji, gdy przedstawione dokumenty będą niewystarczające do wypłaty świadczeń, ubezpieczyciel poinformuje Cię, czego jeszcze brakuje, co trzeba uzupełnić. Wszelkie dokumenty do ubezpieczyciela muszą być dostarczone w oryginalnej wersji bądź jako czytelna kopia, ale z potwierdzoną zgodnością z oryginałem (np. przez notariusza, organ wydający dokument czy osobę reprezentującą ubezpieczyciela).
Tu znajdziesz informacje jak zgłosić roszczenie i jakie dokumenty będą potrzebne.
Na zgłoszenie roszczenia z umowy ubezpieczenia na życie są trzy lata. Czas się liczy od daty zgonu ubezpieczonego.
Kiedy nastąpi wypłata należnych środków z ubezpieczenia na życie?
Po otrzymaniu wszystkich wymaganych dokumentów i podjęciu decyzji o wypłacie świadczenia przez ubezpieczyciela otrzymasz środki w terminie, który został określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Zgodnie z przepisami bezsporne świadczenie, to znaczy takie które nie wymaga dodatkowych wyjaśnień zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, jest wypłacane w terminie do 30 dni od daty zgłoszenia wniosku.
Świadczenie zostanie wypłacone na wskazane konto. Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia określonej w polisie.
Podsumowując, formalności po śmierci małżonka, rodzica czy innej bliskiej osoby w kontekście świadczenia z ubezpieczenia na życie wymagają podjęcia kilku kluczowych kroków, takich jak: uzyskanie karty zgonu, zgłoszenia zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela. Pieniądze otrzymane z polisy można przeznaczyć na pokrycie kosztów pogrzebu, spłatę długów, czy też na zabezpieczenie finansowe rodziny. Przygotowanie wszystkich odpowiednich dokumentów oraz szybkie działanie mogą znacznie przyspieszyć proces uzyskania świadczenia w tym trudnym czasie.