Materiał marketingowy
Kradzież roweru to sytuacja, która niestety może przytrafić się każdemu. Są jednak metody zabezpieczeń pozwalające skutecznie zminimalizować ryzyko utraty jednośladu. Dowiedz się, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą i rozważ dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia od Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń S.A.
Podstawowe zasady zabezpieczenia roweru
Mobilność roweru ma wiele zalet, ale jej mankamentem jest to, że w porównaniu do samochodu znacznie łatwiej go ukraść. Na szczęście istnieje szereg prostych sposobów, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, takich jak:
- podwójne zabezpieczenie – aby lepiej zabezpieczyć rower przed kradzieżą, zawsze używaj co najmniej dwóch różnych blokad. Jedną załóż np. na koło, a drugą przymocuj jednoślad do stałego elementu infrastruktury, np. do stojaka rowerowego, słupa;
- wybór miejsca – zawsze zwracaj uwagę na miejsce, w którym zostawiasz swój sprzęt. Jeśli jest to możliwe, wybieraj punkty dobrze oświetlone, widoczne, najlepiej w zasięgu monitoringu. Nie przypinaj jednośladu do ruchomych czy nietrwałych elementów, np. cienkiej siatki ogrodzeniowej, którą bardzo łatwo przeciąć;
- nigdy nie zostawiaj roweru bez zapięcia – złodzieje często wykorzystują moment nieuwagi właściciela – obserwują otoczenie i korzystają z okazji. Nawet jeśli opuszczasz swój pojazd tylko na chwilę, zawsze używaj zabezpieczeń;
- zainwestuj w dobre blokady – tanie zabezpieczenia, które można kupić już za kilkanaście złotych, są z reguły marnej jakości i łatwo je przeciąć zwykłym sekatorem ogrodowym. Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości blokady renomowanych marek. Nie dają one oczywiście stuprocentowej ochrony, jednak z pewnością znacznie utrudniają szybką grabież.
Rodzaje zabezpieczeń rowerowych
Rynek oferuje wiele różnych zabezpieczeń rowerowych, które można dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. Oto najczęściej spotykane zabezpieczenia do jednośladów:
- łańcuchy i linki stalowe – wykonane z hartowanej stali i elastyczne, pozwalają przypiąć rower do różnych elementów, nawet do słupa o dużej średnicy. Są dostępne w różnych długościach, od krótkich do nawet ponad metrowych). Bardzo często pokryte są osłoną z tworzywa sztucznego, która chroni przed porysowaniem elementów roweru. Są jednak dość ciężkie i mało poręczne, a przy użyciu odpowiedniego sprzętu można je przeciąć;
- U-lock (zapięcie w kształcie litery U) – sztywna szekla wykonana z hartowanej stali, jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Jest trudniejsza do sforsowania, np. w porównaniu ze stalową linką, dodatkowo jest stosunkowo lekka i kompaktowa. Jej wada to ograniczona elastyczność. Wymaga odpowiedniego miejsca do przypięcia, dlatego w niektórych sytuacjach możliwości jej użycia mogą okazać się mocno ograniczone;
- blokada koła – małe, kompaktowe, łatwe w transporcie i szybkie w użyciu urządzenie blokujące koło roweru. Jest jednym z najtrwalszych zabezpieczeń rowerowych. Niektóre modele są na tyle solidne, że w przypadku zgubienia kluczyka konieczna będzie pomoc ślusarza! Wadą tego rozwiązania jest natomiast niemożność przypięcia roweru do ogrodzenia, stojaka, słupa, płotu. Na rynku dostępne są również warianty z wbudowanym alarmem, który aktywuje się, gdy ktoś próbuje manipulować zapięciem. Należy pamiętać, że jest to zabezpieczenie rzadko uznawane za wystarczające przez ubezpieczycieli;
- składane zapięcia rowerowe – łączą w sobie skuteczność U-locka i elastyczność łańcucha. Słabym punktem takiego rozwiązania są łączenia między segmentami, jednak jeśli wybierzesz wysokiej jakości model, to będzie bardzo wytrzymałe i skuteczne zabezpieczenie, które w przeciwieństwie do U-locka łatwo zamontujesz niemal w każdej sytuacji.
Odnalezienie skradzionego roweru – GPS, rejestracja
Te rozwiązania nie chronią przed kradzieżą, ale mogą pomóc w szybszym odzyskaniu utraconego jednośladu:
- lokalizator GPS – w przypadku kradzieży właściciel i policja mają ułatwione zadanie w namierzaniu skradzionego mienia, co znacznie zwiększa szansę na odzyskanie jednośladu;
- rejestracja roweru – rower można zarejestrować całkowicie za darmo na policji, gdzie otrzyma on unikalny numer, najczęściej na ramie. To znacznie ułatwia identyfikację jednośladu..
Ubezpieczenie roweru i rowerzysty
Nawet najlepsze zabezpieczenia nie dają 100% gwarancji ochrony przed kradzieżą. Warto zatem rozważyć dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia roweru i rowerzysty, jaką oferuje Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Z danych Nationale-Nederlanden wynika, że cykliści coraz częściej decydują się na wykupienie ubezpieczenia.1 Aż 90 proc. z nich jest zadowolonych z posiadanej polisy i planują ją przedłużyć. Nic dziwnego, bo wydatek jest stosunkowo niewielki, a zabezpieczyć można siebie i sprzęt od zniszczenia, jak i od kradzieży. Decydując się na taki produkt, warto sprawdzić, jakie świadczenia i ich limity oraz warunki wypłaty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jeśli dojdzie do kradzieży, osoba poszkodowana może liczyć na wypłatę odszkodowania do kwoty określonej wcześniej w polisie. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi od kilku do kilkunastu złotych na miesiąc. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać pieniądze, należy wykazać, że rower był odpowiednio zabezpieczony przed kradzieżą. Nie można również zapominać o niezwłocznym powiadomieniu policji o zdarzeniu, ponieważ jest to jeden z ważniejszych warunków wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Jakie jeszcze korzyści zyskujesz, wykupując ubezpieczenie roweru i rowerzysty?
- Polisa pokrywa koszty zakupu nowego roweru w przypadku kradzieży lub zniszczenia
- Ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) umożliwia otrzymanie zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji rowerzysty w razie wypadku.
- OC dla rowerzysty – jeśli wyrządzisz komuś szkodę jadąc rowerem, ubezpieczenie pokryje koszty odszkodowania np. jeżeli podczas jazdy zarysujesz czyjś samochód.
- Pomoc assistance – w razie nagłej sytuacji, np. awarii roweru, ubezpieczenie zapewnia naprawę na miejscu lub transport do najbliższego serwisu. W przypadku kradzieży lub wypadku organizowany jest transport do domu albo pomoc medyczna.