Materiał marketingowy
Kradzież roweru to niezwykle stresująca sytuacja, która niestety może przytrafić się jego właścicielowi. W takim momencie kluczowe jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich kroków, aby zwiększyć szanse na odnalezienie własności, a także uzyskanie ewentualnego odszkodowania. Warto również ochronić się na przyszłość i rozważyć wykupienie ubezpieczenia roweru i rowerzysty. Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. ma w ofercie ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub uszkodzenia pojazdu czy nieszczęśliwego wypadku rowerzysty.
Kradzież roweru to nieprzyjemna sytuacja, jednak warto spróbować zachować spokój i nie wpadać w panikę. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zebranie możliwie wszystkich ważnych informacji, jakie pomogą przyspieszyć działania policji, takich jak: marka, model, rozmiar ramy, kolor, numer seryjny ramy (jeśli jest dostępny), dowód zakupu lub inny dokument, który potwierdzi własność, zdjęcia jednośladu oraz wszelkie dane dotyczące czasu i miejsca kradzieży.
Gdzie zgłosić kradzież roweru?
Kradzież roweru można zgłosić na najbliższym komisariacie policji osobiście bądź zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997. Podczas zgłoszenia należy podać wszystkie przygotowane wcześniej informacje oraz dokładnie opisać okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. Istotne, aby poprosić spisującego informację funkcjonariusza o kopię protokołu, która przyda się do ewentualnego zgłoszenia kradzieży do firmy ubezpieczeniowej.
Kradzież roweru – co jeszcze możesz zrobić?
Oprócz wizyty na komisariacie warto samodzielnie rozejrzeć się po okolicy. Zdarza się, że złodzieje porzucają skradzione sprzęty niedaleko miejsca kradzieży. Dlatego warto zajrzeć do pobliskiego parku czy przespacerować się po sąsiednich ulicach. Jeśli do zdarzenia doszło w miejscu monitorowanym, można również poprosić o dostęp do nagrań. Dodatkowo należy wykorzystać moc Internetu i nagłośnić kradzież we wszystkich możliwych mediach społecznościowych, podając wygląd i model roweru, a także informacje o okolicznościach zdarzenia. Warto też zajrzeć na portale ogłoszeniowe z używanymi rowerami, gdyż złodzieje bardzo często chcą jak najszybciej sprzedać przywłaszczony sprzęt.
Co grozi za kradzież roweru?
Kradzież roweru w Polsce to przestępstwo, które podlega prawnej odpowiedzialności zgodnie z kodeksem karnym. Kara za przywłaszczenie cudzego mienia może się różnić, na co wpływają wartość skradzionej rzeczy, okoliczności, w których doszło do zdarzenia, a także fakt, czy sprawca działał w recydywie itd. Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu karnego kradzież to przywłaszczenie sobie cudzej rzeczy ruchomej . Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli wartość jednośladu nie przekracza 800 zł, za taki czyn grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do roku.
Warto pamiętać, że ostatecznie to sąd określa rodzaj, jak i wymiar kary za przestępstwo. Dużo zależy od wartości skradzionego przedmiotu, jak i sposobu, w jaki doszło do zdarzenia, np. czy użyto przemocy. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca może także ponieść cywilnoprawne konsekwencje. Właściciel roweru ma bowiem prawo domagać się odszkodowania za poniesione straty. Dodatkowo, jeśli jednoślad był ubezpieczony, osoba pokrzywdzona oprócz zgłoszenia sprawy policji powinna również poinformować o zdarzeniu firmę ubezpieczeniową.
Jak zgłosić kradzież roweru do ubezpieczalni?
Jeśli posiadasz ubezpieczenie roweru i rowerzysty „Na dwa koła” od Nationale-Nederlanden TU S.A., wystarczy wcześniej przygotować numer polisy oraz dowód zakupu roweru. Szkodę można zgłosić online (za pośrednictwem strony) bądź zadzwonić na infolinię (tel. 22 522 71 24 lub 801 20 30 40; pn. – pt., godz. 9:00–17:00), a następnie postępować zgodnie z instrukcjami ubezpieczyciela dotyczącymi dalszych kroków.
Zabezpiecz się na przyszłość
Zabezpieczenia i oznakowanie roweru
Aby uchronić się przed kradzieżą, warto pomyśleć o zabezpieczeniach, takich jak: linki na klucz bądź szyfr, kłódki, łańcuchy, zapięcia. Dobrym rozwiązaniem jest także oznakowanie roweru, które można wykonać bezpłatnie na posterunku policji. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający własność, jak faktura, paragon czy umowa kupna. Rower najczęściej jest znakowany w trzech miejscach, co pomaga w weryfikacji prawdziwego właściciela jednośladu w przypadku jego kradzieży czy łatwiejszej identyfikacji skradzionego sprzętu. Oznakowany rower bywa także mniej atrakcyjny dla złodzieja, ponieważ znacznie łatwiej go później zidentyfikować, poza tym może być on wpisany do policyjnego systemu.
Ubezpieczenie roweru i rowerzysty
Kolejnym istotnym zabezpieczeniem na wypadek kradzieży jest wykupienie ubezpieczenia roweru i rowerzysty. Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oferuje, poza standardowym ubezpieczeniem od kradzieży, wsparcie finansowe w przypadku uszkodzenia i zniszczenia roweru, OC rowerzysty, ochronę zdrowia cyklisty w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy usługi assistance. Co więcej, ubezpieczenie działa również poza granicami kraju, na terenie całej Europy. Ubezpieczenie możesz kupić online. Przed zawarciem umowy przeczytaj kiedy ochrona zadziała, a kiedy odpowiedzialność Nationale-Nederlanden jest wyłączona. Te informacje znajdziesz się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.