Kto powinien wykonać badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie wielu chorób. Dowiedz się, kto powinien je wykonać i jak często trzeba powtarzać diagnostykę.

Materiał marketingowy 

Badanie USG jamy brzusznej pozwala sprawdzić stan różnych organów. Jest dokładne i nieinwazyjne, dlatego wykorzystuje się jako podstawa diagnostyki wielu chorób. Co wykrywa USG jamy brzusznej? Sprawdzamy, kto powinien wykonać USG wątroby czy żołądka. 

USG jamy brzusznej – wskazania do badania 

Badanie USG jamy brzusznej jest pomocne w diagnostyce różnego rodzaju chorób. Lekarz zleca je, gdy u pacjenta występują niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. 

Diagnostyka jamy brzusznej w formie USG jest zalecana przede wszystkim, jeśli pacjent skarży się na:

  • ostre lub często nawracające bóle brzucha, 
  • powiększenie obwodu brzucha, 
  • utratę wagi, 
  • obniżenie apetytu, 
  • nawracające biegunki lub wymioty, 
  • wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej. 

Do tego można też wykonywać profilaktyczne USG jamy brzusznej. Takie badanie zwiększa szansę na szybkie wykrycie groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Co wykrywa USG jamy brzusznej? 

Badanie USG jamy brzusznej pozwala wykryć szereg nieprawidłowości i sprawnie rozpocząć leczenie. Za jednym razem lekarz może ocenić kondycję różnych narządów w jamie brzusznej, w tym przede wszystkim wątroby, żołądka, trzustki, nerek czy dróg żółciowych. 

Tym samym badanie USG jamy brzusznej umożliwia wykrycie m.in. guzów, torbieli, stanów zapalnych czy złogów w układzie moczowym. Jest też pomocne po urazach. USG brzucha nie jest z kolei szczególnie skuteczne, jeśli chodzi chociażby o wykrywanie polipów jelita grubego. 

Co ile USG brzucha? 

Nawet jeśli nie odczuwasz bezpośrednich objawów ze strony układu pokarmowego, warto regularnie wykonywać USG jamy brzusznej. Wszystko dlatego, że dzięki niemu za jednym razem można ocenić stan wielu organów i wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości. 

Lekarze zalecają, aby wykonywać profilaktyczne USG jamy brzusznej co roku albo co dwa lata. Szczególną uwagę do tego badania powinny przyłożyć osoby po 50. roku życia oraz znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania. 

Czy na USG brzucha trzeba mieć skierowanie? 

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej. Lekarz porusza się po brzuchu pacjenta specjalną głowicą aparatu USG i może na bieżąco sprawdzać wygląd poszczególnych organów. 

Jeśli chcesz wykonać badanie USG jamy brzusznej za darmo w ramach publicznej opieki zdrowotnej, musisz uzyskać skierowanie. Dokument może wystawić zarówno lekarz specjalista, jak i lekarz rodzinny. Niestety, w wielu miastach terminy na badanie USG brzucha w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są odległe. 

Badanie możesz też wykonać prywatnie. Jeśli nie korzystasz z pakietu medycznego, koszt wynosi średnio od 150 do 200 złotych. Prywatna opieka medyczna daje tę przewagę, że w większości przypadków badanie USG jamy brzusznej jest bezpłatne. Również w tym przypadku będziesz najczęściej zobowiązany do otrzymania skierowania, ale często możesz to zrobić w formie teleporady.

Kiedy badanie wątroby USG, a kiedy USG żołądka? 

Wykonanie USG wątroby zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których wystąpiły objawy takie jak powiększony obwód brzucha, niezwiązany ze zmianą nawyków żywieniowych, bóle w okolicach wątroby, bóle kolkowe, niespodziewana utrata masy ciała czy częste biegunki. USG żołądka jest zalecane, gdy pacjent uskarża się na częste i silne bóle brzucha, czuje napięcie w jamie brzusznej czy ma problem z powtarzającymi się niestrawnościami. 

Oba organy są badane w trakcie ogólnego USG brzucha, podobnie jak m.in. pęcherzyk żółciowy, nerki, drogi moczowe, trzustka, aorta, pęcherz moczowy czy śledziona. Badanie USG jamy brzusznej jest nieocenione w diagnostyce w kierunku różnego rodzaju nowotworów.

lek. Wiktor Trela, absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 01.10.2024