Profilaktyka raka piersi – co trzeba wiedzieć?

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów w społeczeństwie. Podstawą jest profilaktyka. Sprawdź, jakie badania krwi wykrywają nowotwór.

Materiał marketingowy

Rak piersi jest co roku rozpoznawany u ponad 1,5 miliona kobiet na świecie.1 W wielu przypadkach okazuje się złośliwy. Im szybciej uda się wykryć chorobę, tym większe są szanse na szybki i pełny powrót do zdrowia. Jak wykryć raka piersi? Sprawdzamy, na czym polega profilaktyka raka piersi.

Jak wykryć raka piersi? 

Rak piersi to drugi po raku płuc najpowszechniejszy nowotwór złośliwy na świecie. W Polsce co roku na tę chorobę zapada około 20 tysięcy osób.2 Większość nowotworów piersi da się wyleczyć, o ile schorzenie zostanie szybko wykryte. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna i wtórna. 

Raka piersi można wykryć w czasie samobadania piersi. Jeśli wyczujesz niestandardowe zgrubienie, niezwłocznie umów się do lekarza. Specjalista zaleci prawdopodobnie wykonanie badań krwi i mammografii albo USG. Jeśli potwierdzi się istnienie guza, może zostać zlecona również biopsja. 

Jak często badać piersi w domu? 

Badania piersi możesz przeprowadzać w zaciszu własnego domu, niezależnie od corocznej kontroli u ginekologa. Twój niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim takie objawy, jak: zmiany wielkości lub kształtu piersi, wyciek z brodawki, owrzodzenia i wszelkie zgrubienia oraz obrzęki. 

Samobadanie warto przeprowadzać co miesiąc, dzień po zakończeniu miesiączki. Jeśli jego przebieg wzbudzi Twoje wątpliwości, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu konsultacji.

Różowy październik – idea 

Inicjatywa różowego października w założeniu ma zwracać uwagę kobiet na wagę profilaktyki przeciwnowotworowej oraz zachęcać do okresowych badań. Idea zrodziła się w 1985 roku i od lat się rozwija. To bardzo ważne w obliczu sukcesywnie zwiększającej się liczby zachorowań na raka wśród kobiet. 

Różowy październik ma przekonać panie, że nowotwór można pokonać – kluczowy jest czas reakcji. Nie ma sensu odwlekać badań, a inicjatywa dodatkowo o nich przypomina. Jeśli nie masz głowy do pamiętania o profilaktyce, możesz przeprowadzać ją co roku właśnie w październiku, gdy w mediach społecznościowych o idei jest głośno.

Zły wynik mammografii i co dalej? 

Nieprawidłowy wynik mammografii nie może pozostać bez reakcji. Nie ma jednak powodów do nadmiernego stresu – wiele zmian powstaje bez związku z rakiem. 

Jeśli mammografia wyjdzie źle, otrzymasz prawdopodobnie skierowanie na badanie USG piersi. Czasami okazuje się, że niepokojące zmiany to łagodny nowotwór albo zwykła tkanka piersi. Jeśli lekarz potwierdzi istnienie guza, może zlecić biopsję. To badanie, w którym pobiera się niewielką próbkę tkanki za pomocą igły. Materiał bada się pod mikroskopem pod kątem występowania komórek rakowych.

Jeśli okaże się, że pacjent jest chory na nowotwór, od razu zostanie wdrożone leczenie. W przypadku nowotworów piersi to najczęściej zabieg chirurgiczny, choć niekoniecznie prowadzący do usunięcia całej piersi. Bardzo często wystarczy wyciąć chory fragment. Uzupełniająco w czasie leczenia stosuje się hormonoterapię, radioterapię i chemioterapię.

Bezpłatna mammografia – wiek kwalifikujący

Do niedawna z bezpłatnej mammografii mogły korzystać jedynie osoby w wieku od 50 do 69 lat. Takie zasady były dla wielu niezrozumiałe i ograniczały możliwości profilaktyki przeciwnowotworowej wśród pacjentek biedniejszych, które nie mieściły się w tych granicach. Od 1 listopada 2023 roku mammografia bez opłat dostępna jest dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Mimo że nie jest to rozwiązanie w pełni satysfakcjonujące, to widać małe zmiany na lepsze. 

Warto pamiętać, by niezależnie od refundacji samodzielnie zgłaszać się na okresowe badania. Oprócz samobadania piersi raz w roku powinno się wykonać podstawowe badania krwi, a także mammografię albo USG.

1 Źrodlo: zwrotnikraka.pl, „Różowy październik 2024 – Miesiąc Świadomości Raka Piersi"  23.09.2024 r.

2  Źródlo: www.nfz.gov.pl, „Poradnik Pacjenta: Rocznie dowiaduje się o nim aż 20 tysięcy kobiet. Rak piersi – jak mu skutecznie zapobiegać?", 20.10.2023 r.

 

lek. Wiktor Trela Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 27.09.2024