Materiał marketingowy
Cesja praw z polisy ubezpieczenia na życie na bank to rodzaj umowy stosowanej przez banki w celu zabezpieczenia interesów własnych przy udzielaniu kredytu. Podstawowym celem tego typu rozwiązania jest zabezpieczenie spłaty całości zaciągniętego kredytu przez kredytobiorcę przede wszystkim w przypadku jego śmierci. Stosowne zapisy umowy cesji praw z polisy ubezpieczeniowej czynią z banku beneficjenta. Takie rozwiązanie niesie za sobą korzyści także dla kredytobiorcy, który zabezpiecza w ten sposób swoich bliskich przed egzekucją zaciągniętych przez siebie zobowiązań Zabezpieczone są wiec obie strony. Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. (Nationale-Nederlanden) oferuje ubezpieczenia na życie, które mogą być podstawą umowy cesji na bank.
Czym jest cesja?
Cesja to przeniesienie praw do otrzymania całości bądź części świadczenia z polisy ubezpieczeniowej na rzecz kogoś innego – w tym przypadku instytucji finansowej. Banki zawierają tego typu umowy zwykle przy udzielaniu długoterminowych zobowiązań finansowych, najczęściej kredytów hipotecznych. Takie rozwiązanie daje bankowi pewność, że w przypadku nagłej sytuacji, np. śmierci ubezpieczonego, bank otrzyma świadczenie z polisy, które uregulują zobowiązania kredytowe, ale korzyści z tego tytułu otrzymuje również kredytobiorca.
Ubezpieczenie na życie i cesja na bank – różne korzyści dla ubezpieczonego
Cesja praw z polisy na życie bardzo często ułatwia otrzymanie kredytu czy też wynegocjowanie lepszych warunków kredytowych, gdyż bank ma dodatkowe zabezpieczenie spłaty. W sytuacji nagłej śmierci kredytobiorcy, jego bliscy lub inni spadkobiercy będą odciążeni z obowiązku spłacania jego zadłużenia. Warto mieć na uwadze, że indywidualne korzyści z ubezpieczenia na życie z cesją na bank zawsze będą zależały od sytuacji finansowej i życiowej, a także od konkretnych warunków umowy. Takie ubezpieczenia na życie oferuje Nationale-Nederlanden Przed podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu zawsze warto swoją sytuację szczegółowo omówić z profesjonalnym doradcą.
Cel ubezpieczenia na życie i cesji na bank |
Zabezpieczenie spłaty kredytu na wypadek zdarzeń losowych. |
Korzyści dla ubezpieczonego |
Ułatwia otrzymanie kredytu i odciąża bliskich w przypadku śmierci kredytobiorcy. |
Proces ustanowienia cesji |
Przeniesienie praw z polisy na rzecz banku, wymaga złożenia stosownych oświadczeń. |
Kwota cesji |
Zależy od ustalonej sumy ubezpieczenia i wysokości zadłużenia w chwili śmierci kredytobiorcy. |
Ubezpieczenie na życie i cesja na bank w Nationale-Nederlanden
W Nationale-Nederlanden informacje o ubezpieczeniu na życie można znaleźć na stronie internetowej. Warto też skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Możesz sprawdzić przedział cenowy korzystając z kalkulatora. Składka ubezpieczenia różni się w zależności od wielu czynników, takich jak: suma ubezpieczenia, wiek klienta, okres obowiązywania polisy czy rozszerzenie oferty o dodatkowe opcje. Kontakt z doradcą ubezpieczeniowym to najlepszy sposób, aby wybrać polisę dobraną indywidualnie do potrzeb i możliwości finansowych.
Ustanowienie cesji to prosty proces. W tym celu klient wypełnia wniosek z banku, podpisuje w banku umowę cesji i dostarcza ubezpieczycielowi egzemplarze do podpisania. W zależności od banku udzielającego kredytu może wystarczyć wskazanie banku jako uposażonego w polisie.
Ustanowienie cesji wymaga przemyślenia i starannego zastanowienia się nad jej warunkami. Ważne jest też dostosowanie umowy ubezpieczenia do potrzeb i możliwości klienta ale i do wymagań Banku. Dlatego bardzo pomocne jest wsparcie przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej w celu otrzymania profesjonalnej analizy i wybrania odpowiedniego rozwiązania . Należy zwrócić uwagę, że każde ubezpieczenie na rynku posiada wykluczenia, co oznacza, że nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci świadczenie. Listę takich sytuacji i zakres ochrony znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczenie na życie i cesja na bank – jaka kwota?
Kwota, jaką bank otrzyma z tytułu cesji, w głównej mierze zależy od ustalonej sumy ubezpieczenia, określonej w polisie, a także wysokości zadłużenia w chwili śmierci kredytobiorcy. W sytuacji, gdy suma ubezpieczenia przewyższa dług wobec banku, nadwyżka trafia do osób uposażonych wskazanych w polisie przez ubezpieczonego. Kwota, jaką instytucja finansowa otrzyma po śmierci kredytobiorcy, zależy również od rodzaju cesji – czy jest pełna, czy częściowa. W przypadku pełnej bank otrzymuje całą kwotę zaciągniętego zobowiązania pozostałego do spłaty w dniu śmierci kredytobiorcy. Z kolei przy częściowej – kwotę, jaka została określona w umowie cesji. Cesja ustanawiana jest na czas zgodny z trwaniem kredytu. Po spłaceniu zadłużenia cesja wygasa.