Ubezpieczenie pomostowe – co to jest i kto musi je wykupić?

Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny? Po złożeniu wniosku konieczne bywa wykupienie ubezpieczenia pomostowego. Dowiedz się, na czym polega taka polisa, dlaczego jest niezbędna i kto może uzyskać za nią zwrot.

Materiał marketingowy

Ubezpieczenie pomostowe – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest ubezpieczenie pomostowe? Najprościej mówiąc, to ubezpieczenie dla banku udzielającego kredytu hipotecznego na wypadek niewypłacalności klientów.

Wyobraź sobie sytuację, w której podpisujesz umowę kredytową, jednak wpis do księgi wieczystej nie jest jeszcze prawomocny. Proces może trwać nawet kilka miesięcy. Mimo to bank już od chwili podpisania umowy kredytowej zobowiązał się wypłacić pieniądze za nieruchomość. Aby się zabezpieczyć na tę okoliczność, wymaga od kredytobiorcy wykupienia specjalnej polisy. Instytucja chroni w ten sposób swoje interesy do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej.

Ubezpieczenie pomostowe – do kiedy?

Ubezpieczenie pomostowe zazwyczaj obowiązuje do chwili wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Jeśli więc kupisz mieszkanie z drugiej ręki, musisz opłacać składkę do momentu wypłaty kredytu. Jeżeli decydujesz się na mieszkanie z rynku deweloperskiego, ubezpieczenie pomostowe jest naliczane zazwyczaj od chwili wypłaty pierwszej transzy kredytu.

Ubezpieczenie pomostowe – jak długo trzeba je opłacać?

Ubezpieczenie pomostowe zazwyczaj trzeba opłacać aż do chwili uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Inną kwestią jest natomiast to, jak długi będzie ten okres w praktyce. W zależności od sądu może wynieść od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto pamiętać, że wydziały ksiąg wieczystych należą do jednych z najbardziej obłożonych. Z tego powodu osoby chcące załatwić swoją sprawę powinny uzbroić się w cierpliwość.

Nie można też zapomnieć, że po dokonaniu wpisu trzeba dodatkowo odczekać 2–3 tygodnie do momentu uprawomocnienia się decyzji przez sąd. Dopiero po upływie tego okresu możliwe będzie uzyskanie odpisu z ksiąg wieczystych i przekazanie go bankowi.

Ubezpieczenie pomostowe – zwrot

Warto wiedzieć, że w zależności od postanowień umowy kredytu kredytobiorca ma obowiązek opłacać ubezpieczenie pomostowe tylko w okresie, w którym bank jest narażony na ryzyko. Kiedy wpis w księdze wieczystej stanie się prawomocny, dalsze obciążanie klienta związanymi z tym kosztami będzie niezasadne.

Jeśli wpis do księgi wieczystej miał miejsce, a bank nadal nalicza składki, możesz wnioskować o zwrot nadpłaty. W takiej sytuacji instytucja bankowa powinna oddać środki.

Ubezpieczenie pomostowe – ile wynosi?

Warunki ubezpieczenia pomostowego zależą od banku, w którym zaciągasz kredyt. W zależności od instytucji będzie się ono różnić przede wszystkim ceną polisy.

Szacuje się jednak, że stawki ubezpieczenia pomostowego najczęściej wynoszą od 0,07 do 0,1% wartości kredytu, czyli od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Warto się na taki wydatek przygotować przed złożeniem wniosku o finansowanie.

Ubezpieczenie pomostowe to nie wszystko

Zaciągając kredyt na mieszkanie, nie możesz zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia mieszkania. W przypadku hipoteki taka polisa to nie tylko zabezpieczenie twoich interesów – takiej gwarancji może wymagać od ciebie bank.

Tego typu produkt powinien wykupić każdy właściciel nieruchomości. Dlaczego to takie istotne? Nawet przy niewielkiej składce chroniona może być zarówno nieruchomość, jak i ruchomości. Polisa obejmuje pomoc na wypadek niespodziewanych zdarzeń takich jak zalanie, pożar czy włamanie. Do umowy możesz dobrać szereg opcji dodatkowych, dostosowując jej zakres do swoich potrzeb. W Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń S.A. polisą da się objąć także pomieszczenia przynależne, takie jak np. garaż czy piwnica. Aby zapewnić sobie maksimum ochrony, możesz ubezpieczyć również rzeczy poza domem i na wypadek wyrządzenia szkody sąsiadowi.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zaciągając kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o zawarciu nie tylko umowy kredytowej, lecz także ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie pomostowe i polisa mieszkania są niezbędne, jeśli chcesz się starać o kredyt i swoje własne cztery kąty. Warto wliczyć to wszystko w koszty już na początku, aby nie dać się zaskoczyć, gdy nadejdzie pora na rozliczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 28.05.2024