Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. Co miesiąc maluszek nabiera nowych umiejętności, które doskonali przez lata. A rodzice powinni go w tym wspierać. Musisz jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
W pierwszym roku życia wyróżnia się dwa etapy rozwoju dziecka: noworodek i niemowlę. Okres noworodkowy trwa od dnia porodu do ukończenia 1. miesiąca życia. Następnie maluszek staje się niemowlęciem i jest nim aż do ukończenia roczku.
Rozwój noworodka
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym w jego organizmie zachodzą intensywne zmiany pozwalające mu przystosować się do życia w nowym środowisku. Maluszek śpi nawet 20 godzin na dobę, nie rozróżnia nocy od dnia, nie jest zbyt towarzyski, a jego wzrok nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Mimo to przez cały czas obserwuje swoje otoczenie i komunikuje się z nim przy pomocy krzyku. Pierwszy miesiąc życia dziecka wiąże się z dużą potrzebą bliskości ze strony mamy – to właśnie jej obecność i widok sprawia, że noworodek ma dobre samopoczucie.
Fizyczny rozwój noworodka początkowo przebiega powoli, ze względu na duże napięcie mięśni i ich niewielką siłę. Rączki i nóżki maluszka są podkurczone i pokryte fałdkami tłuszczu. Mimo to dziecko stara się energicznie nimi ruszać. Gdy leży na brzuszku, próbuje podnosić głowę, jednak jest w stanie utrzymać ją w tej pozycji tylko przez kilka sekund.
Rozwój niemowlaka
Rozwój niemowlaka przebiega bardzo intensywnie. Możesz odnieść wrażenie, że dziecko z każdym tygodniem potrafi i rozumie coraz więcej. Staje się także bardziej towarzyskie i przyjemność sprawia mu nie tylko obecność mamy, ale także innych osób. Na pewno z niecierpliwością czekasz na jego pierwszy uśmiech, pierwsze słowo i pierwsze kroki.
Jeżeli chodzi o rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, do najważniejszych umiejętności na każdym etapie należą:
-
2. miesiąc życia dziecka – unoszenie główki podczas leżenia na brzuchu, wkładanie rączek do buzi, uśmiech, głużenie (wydawanie gardłowych dźwięków),
-
3. miesiąc życia dziecka – obracanie się z brzucha na plecy, sięganie ku wiszącym przedmiotom, podążanie wzrokiem za przedmiotami,
-
4. miesiąc życia dziecka – przekładanie przedmiotów, podążanie wzrokiem za zabawkami,
-
5. miesiąc życia dziecka – sięganie do stóp, przekręcanie się z pleców na brzuch,
-
6. miesiąc życia dziecka – chwytanie przedmiotów całą dłonią, gaworzenie, siedzenie z podparciem,
-
7. miesiąc życia dziecka – stanie z pomocą, raczkowanie,
-
8. miesiąc życia dziecka – stanie i siedzenie samodzielne, chwytanie przedmiotów kciukiem i palcem wskazującym,
-
9. miesiąc życia dziecka – mówienie „mama” i „tata” ze zrozumieniem, rozumienie zakazów,
-
10. miesiąc życia dziecka – stawianie pierwszych kroków,
-
11. miesiąc życia dziecka – wypowiadanie pierwszych słów (niezrozumiale),
-
12. miesiąc życia dziecka – jedzenie łyżeczką, picie z kubeczka, pokazywanie części ciała.
Powinnaś jednak pamiętać, że każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, a różnice między poszczególnymi dziećmi mogą być duże, co wcale nie oznacza nieprawidłowości.
Jak wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku życia?
Rozwój niemowlęcia na każdym etapie należy wspierać. Przede wszystkim warto zapewnić mu swobodę w ćwiczeniu nowych umiejętności oraz poczucie bezpieczeństwa. Musisz usunąć z otoczenia niebezpieczne przedmioty, zabezpieczyć gniazda elektryczne i meble. Maluszek jest bardzo aktywny, dlatego mimo wszystko mogą zdarzyć się drobne wypadki. Ubezpieczenie NNW dla dziecka zapewni Ci nie tylko wsparcie finansowe w takich sytuacjach, ale także opiekę medyczną i wsparcie w codziennych obowiązkach.
Rozwój dziecka możesz wspierać poprzez zabawę. Kupuj maluszkowi zabawki odpowiednie do jego wieku – im jest on starszy, tym woli bardziej skomplikowane przedmioty. Ale przede wszystkim bądź przy nim, przytulaj, śpiewaj piosenki, mów do niego i pokazuj mu nowe, interesujące rzeczy.