Material marketingowy
Oparzenia u dzieci najczęściej stanowią konsekwencję sięgnięcia po naczynie z gorącą wodą. Jednak są też oparzenia słoneczne, elektryczne i chemiczne. Sprawdź, w jaki sposób postępować w przypadku oparzenia u dziecka, by możliwie najmocniej ograniczyć przykre konsekwencje zdarzenia.
Oparzenia u dzieci – rodzaje
Najczęściej występujące oparzenia u dzieci mają charakter termiczny. Źródłami wysokiej temperatury mogą być płomienie, para wodna, żelazko, piecyk lub rozgrzany garnek. Jednak spośród nich dominuje oblanie wrzątkiem. Oparzenia termiczne wywołuje też nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Oparzenia słoneczne u dzieci to bardzo często spotykany problem, zwłaszcza latem. Maluchy są szczególnie narażone na promienie słoneczne ze względu na ich wyjątkowo delikatną skórę i brak nawyku stosowania kosmetyków ochronnych. Słońce może szybko wywołać zmiany na skórze pociechy, takie jak: zaczerwienienie, pieczenie, stany zapalne, bolesne pęcherze.
Kolejnym rodzajem są oparzenia środkami chemicznymi. Mają miejsce w wyniku spożycia lub wylania na siebie niebezpiecznej substancji. W warunkach domowych są to przeważnie środki czystości lub udrażniacze do rur.
Ostatni rodzaj to oparzenia elektryczne. Dochodzi do nich podczas zabawy włączonymi do zasilania urządzeniami elektrycznymi czy manipulowania przy gniazdku.
Stopnie oparzeń u dzieci
Oparzenia u dzieci mogą mieć różne stopnie nasilenia – od lżejszych, jak oparzenia 1 i 2 stopnia, po cięższe – 3 stopnia i bardzo ciężkie – 4 stopnia. Każdy rodzic powinien znać zasady pierwszej pomocy, aby jak najszybciej przynieść dziecku ulgę i zminimalizować powikłania zdrowotne.
- Oparzenia 1 stopnia – zaczerwienienie, ból naskórka. Można schładzać zmienione miejsce chłodną wodą.
- Oparzenia 2 stopnia – zmiany dotykają nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej, pojawiają się pęcherze. Można schładzać wodą bądź zastosować jałowy opatrunek.
- Oparzenia 3 stopnia – pojawia się silny ból, może wystąpić obrzęk, skóra robi się łuskowata. Takie uszkodzenia skóry wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
- Poparzenia 4 stopnia – oprócz skóry obejmują ścięgna, mięśnie, a nawet kości. Konieczna jest jak najszybsza interwencja medyczna.
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc
Elektryczne lub chemiczne oparzenia u dzieci
Prąd elektryczny może wywołać oparzenia zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, wyłącz główny bezpiecznik zasilania. Nie dotykaj bezpośrednio dziecka mającego kontakt ze źródłem prądu, ponieważ możesz sam zostać porażony. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe, gdyż widoczne zmiany na skórze nie oddają stopnia obrażeń wewnętrznych. Wszelkie oparzenia u dzieci spowodowane prądem powinien zbadać lekarz!
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przytomności i oddechu malca. Jeśli jest przytomny i oddycha, powinieneś ułożyć go w pozycji bezpiecznej. W przypadku braku czynności życiowych musisz podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową i nie przerywać jej do czasu nadejścia pomocy.
Jeśli oparzenia u dziecka powstały na skutek działania substancji chemicznych, podstawą jest usunięcie środka żrącego. Przy substancjach w postaci sypkiej musisz je w pierwszej kolejności zetrzeć, a później płukać obficie wodą (przy płynnych tylko to drugie). Kiedy doszło do spożycia substancji chemicznej, jeśli dziecko jest przytomne, podawaj mu płyny obojętne, najlepiej wodę. Nie prowokuj wymiotów! Koniecznie po chemicznym oparzeniu szybko zgłoście się po pomoc do specjalisty.
Termiczne oparzenia u dzieci
Możesz wdrożyć samodzielne leczenie oparzeń, tylko jeśli są pierwszego stopnia, o powierzchni nie większej niż 5% ciała, z wykluczeniem okolic wstrząsorodnych (obszarów anatomicznych, szczególnie czułych na uraz z uwagi na bogate unaczynienie i unerwienie, jak głowa, szyja, krocze, doły pachowe i podkolanowe, stopy, dłonie). Stopień ten objawia się rumieniem, miejscowym bólem i obrzękiem naskórka.
Na czym polega pierwsza pomoc przy lekkim oparzeniu u dziecka? Przede wszystkim powinieneś chłodzić ciało letnią lub zimną wodą do czasu, aż przestanie boleć. Woda odbiera ciepło ze skóry i powoduje hamowanie przenikania temperatury w głąb ciała. W ten sposób ograniczysz głębokość oparzenia. Następnie zdejmij odzież mającą kontakt z uszkodzoną skórą.
Co na oparzenia słoneczne u dzieci?
Czego użyć na oparzenia słoneczne u dzieci? Dobrymi preparatami są m.in. maści zawierające sól srebrową, sulfadiazyny lub pantenol, opatrunki okluzyjne, hydrożelowe lub zawierające jony srebra. Produkty te łagodzą zaczerwienienie, zmniejszają utratę płynu przez naskórek i wspomagają regenerację. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podrażnionej skóry jałowym opatrunkiem. W przypadku odczuwania bólu przez dziecko możesz podać mu środek przeciwbólowy. Pamiętaj, że oparzenia drugiego stopnia i większe wymagają fachowej pomocy. Jednak na lekkie zmiany skórne można zastosować domowe sposoby na oparzenia u dzieci. W domu możesz jedynie chłodzić je wodą i, o ile to możliwe, zdjąć odzież i biżuterię. Co bardzo ważne, pęcherzy po oparzeniu nie wolno przekłuwać. Chłodne kompresy, np. z ręcznika czy ściereczki kuchennej nasączonej chłodną wodą, przyniosą znaczną ulgę oraz trochę zmniejszą obrzęk. Na oparzoną skórę można również położyć plastry ogórka – zawiera on antyoksydanty i witaminę C, a dodatkowo schłodzony, skutecznie łagodzi ból. Aloes na oparzenia u dzieci również świetnie sprawdzi się w domowych warunkach, działa on bowiem łagodząco i przeciwbólowo, przyspiesza gojenie ran.
Nieszczęśliwy wypadek – ubezpieczenie na życie i zdrowie dziecka
Każdy rodzic chce zapewnić swojemu maluchowi bezpieczeństwo. Niestety, jak to z małymi dziećmi bywa, czasem pomimo najlepszej opieki zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, a oparzenia u dzieci nie należą do rzadkości. Wsparciem w takiej sytuacji może okazać się ubezpieczenie dziecka. Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oferuje ubezpieczenie dla najmłodszych w razie nieszczęśliwego wypadku. Polisa zapewni środki finansowe, którymi pokryjesz koszty leczenia czy niższe dochody z powodu nieobecności w pracy, aby móc towarzyszyć maluchowi i nie martwić się o fundusze na utrzymanie. Umowa na wypadek uszkodzenia ciała przeznaczona jest dla dziecka, które ukończyło 3 rok życia. Umowa ta jest umową dodatkową do umowy ubezpieczenia na życie. Można wybrać dwa sposoby zakupu tego ubezpieczenia:
- Wykupić indywidualną polisę na życie dla dziecka - „Ochrona jutra” z umową dodatkową obejmującą ochronę od nieszczęśliwych wypadków, lub
- Połączyć ubezpieczenie na życie rodzica „Ochrona jutra” z umową dodatkową na wypadek uszkodzenia ciała dziecka, która zapewni ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków .
Decydując się na dodatkową ochronę ubezpieczeniową, możesz zapewnić swojemu dziecku jeszcze lepsze warunki powrotu do zdrowia. Ubezpieczenie w razie uszkodzenia ciała dziecka z „Programem Assistance dziecięcy” pozwala m.in. na domowe wizyty lekarza, dostarczenie leków i korepetycje, a „Pakiet Ortopeda Plus” – np. rehabilitację i zabiegi ambulatoryjne. Usługi assistance są realizowanie w kraju. Umowę ubezpieczenia na życie „Ochrona jutra” można także rozszerzyć o ubezpieczenie organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą z sumą ubezpieczenia do 2 000 000 euro.
Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu dziecka. Przed decyzją o zakupie koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.