Wypadki w szkole to sytuacje, które mogą zdarzyć się nie tylko w placówce edukacyjnej, ale również podczas wycieczek szkolnych. Zrozumienie procedur postępowania oraz klasyfikacji zdarzeń jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i odpowiedniego reagowania na sytuacje kryzysowe. Do tego dochodzą jeszcze kwestie dotyczące zadośćuczynienia. O czym powinni wiedzieć rodzice?
Kiedy dziecko ulegnie wypadkowi w szkole ważne jest szybkie i skuteczne działanie zgodnie z ustalonymi procedurami. Natomiast klasyfikacja wypadków pozwala na lepsze zrozumienie ich charakterystyki i przyczyn, co może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych. Rodzice powinni być świadomi procedur oraz możliwości uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), które często obejmuje koszty leczenia i rehabilitacji po nieszczęśliwych wypadkach.
Klasyfikacja wypadków w szkole
Dane dostępne w serwisie Dane.gov pokazują, że rok szkolny 2022/2023 przyniósł znaczną liczbę wypadków w polskich szkołach. Najczęstsze przyczyny to upadki i zderzenia między uczniami (głównie podczas zabawy), a także incydenty na zajęciach z wychowania fizycznego.
Czym jest wypadek w szkole? Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w kwestii określenia wypadku odsyła do przepisów dotyczących wypadków przy pracy. Zgodnie z przepisami, „za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą”.
Przenosząc to na grunt szkolny, zdarzenie nagłe musi nastąpić, gdy dziecko znajduje się pod opieką szkoły. Czyli nie tylko na terenie placówki, ale też w przypadku ewentualnych wyjazdów. To jednak nie wszystko, ponieważ powyższe przepisy wskazują również na klasyfikację wypadków. Wymienić należy więc:
-
wypadek śmiertelny – za taki uznawany jest wypadek, który prowadzi do śmierci w okresie nawet do 6 miesięcy od dnia zdarzenia;
-
wypadek ciężki – w jego wyniku dochodzi do ciężkiego uszkodzenia ciała. Za takie uznaje się m.in. utratę wzroku, słuchu, zdolności rozrodczej, złamanie, rozstrój zdrowia, nieuleczalną chorobę czy też trwałą chorobę psychiczną;
-
wypadek lekki – pozostałe wypadki, w następstwie których dojść może do powierzchniowego zranienia, np.: zadrapania, stłuczenia, zwichnięcia.
Wypadki dzieci w szkole kwalifikuje się za względu na miejsce wystąpienia, a są to najczęściej: lekcje wychowania fizycznego, wypadki na przerwach, czyli głównie na korytarzach szkolnych, oraz na wycieczkach. Zazwyczaj przyczyny to upadki z wysokości czy nierozważne bieganie po terenie placówki.
Jak często dochodzi do wypadków w szkole?
Na podstawie danych z raportu w serwisie Dane.gov dotyczącego wypadków w szkołach, przedszkolach i innych placówkach edukacyjno-wychowawczych w roku szkolnym 2022/2023 doszło do następującej liczby wypadków (z podziałem na województwa):
województwo dolnośląskie – 1627;
województwo kujawsko-pomorskie – 1058;
województwo lubelskie – 1629;
województwo lubuskie – 474;
województwo łódzkie – 1395;
województwo małopolskie – 3017;
województwo mazowieckie – 2714;
województwo opolskie – 808;
województwo podkarpackie – 1207;
województwo podlaskie – 1068;
województwo pomorskie – 1454;
województwo śląskie – 4598;
województwo świętokrzyskie – 904;
województwo warmińsko-mazurskie – 1027;
województwo wielkopolskie – 1976;
województwo zachodniopomorskie – 697.
Jak wskazują dane, ponad połowa z nich miała miejsce na sali gimnastycznej. Bardzo częstymi następstwami nieszczęśliwych wypadków w szkołach są: stłuczenia, złamania, zwichnięcia. Ale nawet niepozorne zakrztuszenie u dziecka, może okazać się poważne w skutkach. Właśnie dlatego nauczyciele i opiekunowie powinni zostać przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy.
Jak postąpić w takiej kryzysowej sytuacji? Dowiedz się z artykułu: Pierwsza pomoc u dzieci – złamanie.
Wypadek dziecka w szkole: procedury
W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku dziecka w szkole, istnieją procedury, które należy wdrożyć w celu zapewnienia bezpieczeństwa ucznia oraz odpowiedniego zarządzania sytuacją.
Bardzo ważne jest, aby bez względu na okoliczności zachować spokój, działać z pełną rozwagą i stosować się do obowiązujących reguł w danej placówce. Jeżeli więc uczeń uległ wypadkowi, nauczyciel lub inny pracownik szkoły, który jest świadkiem wypadku musi podjąć następujące kroki:
-
Niezwłocznie udzielić poszkodowanemu uczniowi pierwszej pomocy i jeśli jest taka potrzeba – wezwać pogotowie lub inne służb ratunkowe.
-
Zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wypadku.
-
Poinformować rodziców lub opiekunów dziecka o wypadku.
-
Wypełnić kartę zgłoszenia wypadku (np. zawiadomienie o wypadku ucznia), i udostępnić ją u dyrektora placówki lub w sekretariacie.
-
Odnotować zdarzenie w specjalnym rejestrze wypadków uczniów, a także w dzienniku lekcyjnym.
Po wypadku dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy – zadaniem zespołu jest ustalenie dokładnej przyczyny wypadku, a także sporządzenie protokołu powypadkowego.
Jeśli w szkole doszło do wypadku ciężkiego albo śmiertelnego, musi zostać powiadomiona prokuratura oraz kurator oświaty, a w przypadku zatrucia Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Wypadek dziecka w szkole a odszkodowanie
Nie wszyscy rodzice wiedzą, że w razie wypadku mogą oni starać się nie tylko o świadczenia z ubezpieczenia szkolnego. Istnieje też możliwość ubiegania się o odszkodowanie, które wypłaci szkoła (oczywiście pod pewnymi warunkami). Przede wszystkim musi dojść do szkody (uszczerbek majątkowy lub niemajątkowy), a także działania niezgodnego z przepisami lub zaniechania działania przez osobę odpowiedzialną za opiekę nad uczniem. Kluczowy jest też związek między wspomnianym działaniem (lub jego brakiem) a powstaniem szkody.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sytuacje, które mogą wykluczyć wypłatę zadośćuczynienia. To najczęściej wypadki w szkole spowodowane działaniem dziecka pod wpływem narkotyków lub alkoholu albo uszkodzenia ciała, które wynikają z umyślnego działania bądź drobne urazy, takie jak otarcia czy skaleczenia, które nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Jak uzyskać odszkodowanie dla dziecka za wypadek w szkole?
Konieczne jest złożenie pozwu cywilnego o odszkodowanie przeciwko organowi, który prowadzi szkołę. Jeśli placówka wykupiła specjalną polisę OC, wszelkie roszczenia mogą być kierowane do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń. Warto podkreślić, że pieniądze za wypadek uzyskać można poprzez własną polisę. Ubezpieczenie szkolne bardzo często zapewnia szerszy zakres ochrony. Gwarantuje także szybką wypłatę świadczeń.
Indywidualne ubezpieczenie dziecka NNW
Ubezpieczenie dzieci w szkołach nie jest obowiązkowe. W Polsce, zgodnie z przepisami, to rodzice decydują, czy wykupić polisę ubezpieczeniową dla swojej pociechy. Jedynym przypadkiem, w którym szkoła ma obowiązek ubezpieczyć uczniów, jest organizacja wycieczek. zagranicznych. W takim przypadku szkoła musi zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Rodzice, którzy chcą zapewnić ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków i urazów swoich dzieci, mogą skorzystać z oferty indywidualnego ubezpieczenia NNW dziecka od Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. Polisa chroni od wielu zdarzeń, nie tylko typowych urazów, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, lecz także od ukąszeń kleszcza czy konieczności pobytu w szpitalu w wyniku choroby. Co ważne, ubezpieczenie działa zarówno w szkole, jak i poza nią, dlatego, jeśli dziecku przydarzy się wypadek nawet na placu zabaw czy na zajęciach pozalekcyjnych, również otrzyma ono finansowe wsparcie. Rodzic może dopasować polisę indywidualnie i skorzystać z jednego z czterech atrakcyjnych pakietów, które różnią się zakresem i ceną.
Szczegóły dotyczące ochrony oraz wykluczenia, znajdują się Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), z którymi należy zapoznać się przed zawarciem umowy.