PPK a inwestowanie
Na podstawie Twojego wieku, w którym zapisujesz się do PPK, instytucja finansowa, w której Twój pracodawca prowadzi PPK przypisze Ci jeden z funduszy zdefiniowanej daty.
Założeniem funduszu zdefiniowanej daty jest „starzenie się” razem z Tobą. Gdy jesteś młodszy fundusz w którym oszczędzasz podejmuje wyższe ryzyko inwestycyjne, by uzyskać wyższe stopy zwrotu. Z czasem Twoje środki lokowane są bardziej zachowawczo, aby ochronić wypracowany zysk.
Zdefiniowana data to moment, gdy fundusz przestaje zmieniać swoją strukturę aktywów. Kapitał jest wtedy inwestowany głównie w obligacje, by uniknąć wahań wartości zgromadzonych środków.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK
PPK i oszczędzanie w ramach funduszy zdefiniowanej daty to nie tylko rozwiązanie dla ludzi młodych. Do PPK mogą przystąpić osoby między 18 a 70 rokiem życia,. Instytucje finansowe mają w swojej ofercie kilka funduszy, które są dostosowane do różnych grup wiekowych.
Zdefiniowana data każdego funduszu przypada w różnych latach. Instytucje finansowe, które prowadzą PPK muszą mieć w ofercie fundusze z datą docelową, która przypada co 5 lat. Na przykład osoba, która kończy 60 lat w 2045 roku odkłada środki w funduszu o zdefiniowanej dacie 2045 r. Osoba o 15 lat od niej starsza odkłada środki w funduszu, który osiąga docelową strukturę aktywów w 2060 r.
Wytyczne ustawy o PPK
Ustawa określa limit udziału papierów udziałowych i dłużnych na poszczególnych etapach inwestycji. Czyli wskazuje jak powinna wyglądać struktura portfela dla osób w danym wieku.
Ustawa wskazuje katalog aktywów, w które instytucja finansowa może inwestować Twoje wpłaty do PPK.
Portfel udziałowy obejmuje:
- co najmniej 40% spółki z indeksu WIG20,
- nie więcej niż 20% spółki z indeksu mWIG40,
- nie więcej niż 10% pozostałe spółki notowane na GPW (nie wymienione w dwóch powyższych punktach),
- co najmniej 20% spółki notowane na rynkach zagranicznych (z państw z grupy OECD).
Portfel dłużny obejmuje:
- co najmniej 70%:
- papierów wartościowych emitowanych, poręczonych lub gwarantowanych przede wszystkim przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego lub bank centralny państwa członkowskiego, Europejski Bank Centralny, Unię Europejską lub Europejski Bank Inwestycyjny albo przez organizacje międzynarodowe, pod warunkiem że posiadają rating na poziomie inwestycyjnym nadany przez agencję ratingową;
- depozytów o terminie zapadalności nie dłuższym niż 180 dni; - nie więcej niż 30% pozostałych instrumentów. Przy czym w papiery bez ratingu inwestycyjnego można inwestować nie więcej niż 10% aktywów portfela dłużnego.
Takie wytyczne mają ograniczyć ryzyko inwestycyjne funduszy, aby środki zainwestowane w funduszach zdefiniowanej daty mogły być sukcesywnie pomnażane bez nadmiernego ryzyka.
Pomimo takich ograniczeń ustawa o PPK daje instytucjom finansowym pewną swobodę w inwestowaniu kapitału. Dlatego ich strategie inwestycyjne różnią się.
Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym co może oznaczać utratą przynajmniej części wpłaconego kapitału - w zależności od warunków rynkowych oraz wyników decyzji inwestycyjnych. Nationale-Nederlanden Dobrowolne Fundusze Emerytalne Nasze Jutro nie gwarantują realizacji przyjętego celu inwestycyjnego, ani uzyskania zaprezentowanego w kalkulatorze wyniku inwestycyjnego.