Święta 2024 wolne od pracy – kiedy przypadają?
Na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy – poza standardowymi dniami wolnymi wynikającymi z normalnego czasu pracy oraz urlopu – Polacy mają dodatkowe 13 dni wolnych. To czas najważniejszych świąt. Wolne dni w 2024 roku układają się niezwykle korzystnie i sprzyjają dłuższym urlopom.
Niektóre święta przypadają zawsze na ten sam dzień (np. Nowy Rok – 1 stycznia), pozostałe to święta ruchome, których daty zmieniają się co roku (np. Wielkanoc).
Wolne dni od pracy 2024 – kalendarz
- 1 stycznia 2024 roku (poniedziałek) – Nowy Rok
- 6 stycznia 2024 roku (sobota) – Święto Trzech Króli
- 31 marca 2024 roku (niedziela) – Wielkanoc
- 1 kwietnia 2024 roku (poniedziałek) – drugi dzień Wielkanocy (Lany Poniedziałek)
- 1 maja 2024 roku (środa) – Święto Pracy
- 3 maja 2024 roku (piątek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 19 maja 2024 roku (niedziela) – Zielone Świątki
- 30 maja 2024 roku (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia 2024 roku (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada 2024 roku (piątek) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada 2024 roku (poniedziałek) – Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia 2024 roku (środa) – Boże Narodzenie
- 26 grudnia 2024 roku (czwartek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Większość świąt wolnych wypada w ciągu tygodnia, dlatego łatwo z góry zaplanować urlop w ich okolicach, aby przedłużyć wypoczynek. Warto też pamiętać, że zgodnie z kodeksem każde święto, które przypada na dzień inny niż niedziela, obniża wymiar pracy o 8 godzin – tym samym pracodawca musi udzielić dodatkowego dnia wolnego w tym samym miesiącu.
Dni wolne 2024 – kiedy wziąć urlop?
Dni wolne od pracy w 2024 roku układają się tak, że pracownicy – biorąc jedynie kilka dni urlopu – mogą wydłużyć swoje wolne i zaplanować nawet kilka co najmniej tygodniowych wakacji.
Pierwsza okazja miała miejsce na początku stycznia. Nowy Rok wypadł w poniedziałek, a Święto Trzech Króli w sobotę – wielu pracodawców zdecydowało się na zwrócenie tego dnia wolnego w piątek 5 stycznia. Biorąc 3 dni urlopu, można było zapewnić sobie tygodniowy wypoczynek. W połączeniu ze świętami odpoczynek wydłużał się do 2 tygodni.
Kolejna możliwość zaplanowania korzystnego urlopu pojawia się na przełomie marca i kwietnia. Wielkanoc wypada w tym roku 31 marca. Jeśli więc weźmiesz urlop po Lanym Poniedziałku (w dniach od 2 do 5 kwietnia), zyskasz aż 9 dni wolnych.
W maju urlop zaplanuj na początku miesiąca. Święto 1 Maja przypada we środę, a 3 maja – w piątek. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu wypoczynkowego, aby mieć ponad tydzień wolnego (z uwzględnieniem weekendów). Zielone Świątki w tym roku wypadają w niedzielę, więc pracownicy nie będą mieli prawa do dodatkowego wolnego z tego tytułu.
Boże Ciało to kolejna okazja do zaplanowania wyjazdów albo dłuższego odpoczynku. Święto zawsze jest w czwartek, a w tym roku wypada 30 maja. Jeśli weźmiesz dzień urlopu w piątek 31 maja, zyskasz kolejny długi weekend.
Latem, 15 sierpnia w czwartek, wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Możesz wziąć dzień urlopu 16 sierpnia, aby zaplanować dłuższy wypoczynek. Inna opcja to dodatkowe 3 dni wolnego od 12 do 14 sierpnia – to wydłuży wolne jeszcze bardziej, bo aż do 9 dni.
We wrześniu i październiku nie ma świąt, które są dniami wolnymi od pracy. Kolejna okazja do urlopu nadarzy się w listopadzie. To czas, w którym warto zaplanować dłuższe wolne. Wszystkich Świętych przypada na 1 listopada w piątek, a 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, w poniedziałek. Jeśli weźmiesz 8 dni urlopu – od 28 do 31 października, a później od 12 do 15 listopada, zyskasz aż 2 urlopy po 9 dni każdy. A jeżeli masz taką możliwość, dobierz dodatkowe 5 dni wolnego. Dzięki temu zaplanujesz 3-tygodniowy odpoczynek.
Korzystnie pod kątem urlopu układają się też daty świąt Bożego Narodzenia. Pierwszy dzień świąt przypada w środę, a drugi – w czwartek. Warto wziąć wolne w dniach 23–24 grudnia oraz 27 grudnia, aby zyskać 9 dni wolnego. Jeśli możesz dołożyć do tego 2 dni urlopu w okresie od 30 do 31 grudnia, koniec roku stanie się dla ciebie długim okresem wolnym od pracy, ponieważ ustawowo w Nowy Rok (1 stycznia) się nie pracuje.
Dni wolne od pracy w 2024 roku wypadają niezwykle korzystnie pod kątem planowania urlopu. Jeśli masz sporo planów wyjazdowych, ustal wcześniej terminy i kierunki. Wolne dni 2024 da się świetnie połączyć z urlopem, aby zapewnić sobie długie okresy wypoczynku.