Bieszczady – co warto zobaczyć?

Masz dość zgiełku miasta i chcesz na urlopie porządnie odpocząć? Jedź w Bieszczady! To idealne miejsce na spokojne i udane wakacje z dziećmi lub ekscytujący wyjazd z przyjaciółmi. Zdaniem wielu turystów Bieszczady to najpiękniejsze góry w Polsce. Łagodne podejścia i wspaniałe widoki, do tego dziewicza roślinność i świetna baza noclegowa – Podkarpacie to również wspaniali ludzie i sporo ciekawych zabytków. Atrakcji wystarczyłoby nawet na dwa miesiące urlopu! Na naszej liście znajdziesz te miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić. Sprawdź, co warto zobaczyć w Bieszczadach.

Bieszczady – co zobaczyć? Połoniny

Zastanawiasz się, co zobaczyć w Bieszczadach? Nie możesz być w tym rejonie i nie pójść na połoniny. Zapierające dech w piersiach widoki podziwiane ze szczytów porośniętych miękkim dywanem traw – trzeba to zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Szczególnie pięknie jest tam jesienią, kiedy lasy liściaste, które porastają niższe partie gór, mienią się czerwienią i złotem.

Rodzicom z dziećmi polecamy wycieczki na Połoninę Wetlińską i Caryńską. Trasy są bezpieczne i nie wymagają dużego fizycznego przygotowania. Szlaki urozmaicają drewniane mostki nad górskimi potokami, stopnie i źródełka.

Na dłuższą wyprawę po Bieszczadach wybierz trasę na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch – to prawdopodobnie najpiękniej usytuowane szlaki w Bieszczadach. Z kolei Tarnica to najwyższy szczyt w tych górach. Zdobycie go wymaga dobrej sprawności fizycznej – szlak jest długi i męczący, ale to, co zobaczysz na miejscu, warte jest każdego wysiłku.

Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Bieszczadach, weź pod uwagę, że tamtejsze szlaki nie zawsze są łagodne. Zdarzają się miejsca, w których trzeba uważać, by nie ulec wypadkowi podczas schodzenia po stromym, kamienistym szlaku. Z tego powodu, wybierając się na wakacje w górach, warto mieć ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny. Dzięki dobranej do potrzeb polisie, jeśli spotka was coś przykrego – np. jeden z uczestników wyjazdu złamie nogę – otrzymacie kompleksowe wsparcie. Zapoznaj się z informacjami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i sprawdź, jak konkretnie możemy wam pomóc w trudnej sytuacji!

Bieszczady: Solina – co warto zobaczyć?

Jezioro Solińskie, zwane również bieszczadzkim morzem, to przepiękne miejsce, które co roku przyciąga tysiące turystów. Sztuczne jezioro z najwyższą zaporą w Polsce to obowiązkowy punkt w czasie wakacji w tej okolicy.

Świetnie rozwinięta baza noclegowa i infrastruktura turystyczna sprawiają, że można tam się naprawdę świetnie bawić. Plaże, żaglówki i sporo atrakcji dla dzieci – tu nie tylko się poopalasz lub wykąpiesz w jeziorze, lecz także dobrze zjesz. Dzięki temu to świetna lokalizacja zarówno jeśli chodzi o dłuższy pobyt, jak i o jednodniową wycieczkę.

Polańczyk i okolice – co warto zobaczyć?

Zanim zdecydujesz, co zwiedzić w Bieszczadach, wybierz miejsce noclegowe. Warto rozważyć urokliwą miejscowość Polańczyk położoną nad Soliną. To świetna baza wypadowa.

Każdy region turystyczny ma swoje atrakcje – również w Bieszczadach możesz skorzystać z lokalnych rozrywek. Do najprzyjemniejszych z nich należy przejażdżka kolejką bieszczadzką. Wąskotorowa kolej to zabytek z czasów, gdy intensywnie działał tam przemysł drzewny. Dziś kolejka służy turystom. Na trasach Majdan–Przysłup i Majdan–Balnica możesz podziwiać wspaniałe widoki, słuchając ciekawych opowieści lokalnych przewodników.

Drezyny rowerowe to prawdziwy hit turystyczny. Cała rodzina wsiada na taką drezynę i – pedałując – przemierza wybraną trasę. Wesoła wycieczka, sporo zdrowej aktywności oraz oczywiście, jak to w Bieszczadach, wspaniała roślinność i piękne widoki. Odjazdy odbywają się z dwóch stacji: w Uhercach Mineralnych i Ustrzykach Dolnych. Do wyboru masz kilka różnych tras.

Co jeszcze można zwiedzić w okolicach Polańczyka? Jeśli jesteś miłośnikiem unikatowych zabytków, koniecznie zobacz prawdziwe perełki Szlaku Architektury Drewnianej. Najważniejsza z nich to cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – ostatni z ocalałych w Bieszczadach obiektów sakralnych reprezentujących typ bojkowski. Warte obejrzenia są również cerkiew pw. bł. Bronisławy w Hoszowie i cerkiew w Bystrem. Bryły tych zabytkowych budynków z drewna wciąż zachwycają, a skromne wnętrza zdobią misternie pisane ikony.

Na koniec „Siekierezada” – najpopularniejszy lokal w Bieszczadach, którego nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury. Na ścianach wiszą siekiery i diabły. Możesz tam również podziwiać unikatowe prace lokalnych artystów. To kultowe miejsce z dobrą kuchnią i domowym winem. Często można trafić tam na kameralny występ i przy dobrym piwie posłuchać poezji śpiewanej.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2024