Zakupy dla noworodka to ogromna przyjemność – buszowanie wśród malutkich ubranek i uroczych akcesoriów umila ostatnie tygodnie przed porodem. Co kupić, żeby dobrze przygotować się na przyjście maluszka na świat?
Kompletowanie wyprawki niemowlęcej musisz dobrze przemyśleć. Ubranka i akcesoria powinny pasować do pory roku, w której dziecko się urodzi. A co z rozmiarem? Jak sprawdzić, czy ubranka, które kupiłaś, nie będą za małe na nowo narodzonego bobasa?
Pytań i wątpliwości, które mają w tej kwestii młodzi rodzice, są setki. Poradniki mówią co innego, a przyszłe babcie co innego. Dlatego zamiast słuchać złotych rad, skorzystaj z naszego poradnika i gotowej listy zakupów. Powstały one na bazie doświadczeń młodych mam i rad położnych, dzięki temu na pewno nie przesadzisz z ilością i będziesz gotowa do przyjęcia na świat wyczekiwanego maleństwa.
Jaki rozmiar ubranek niemowlęcych?
Na ogół donoszone dziecko ma około 3–3,5 kg i ponad 50 cm długości. Dlatego pierwszy polski rozmiar to 56. W rozmiarówce zachodniej ubranka niemowlęce i dziecięce odpowiadają wiekowi dziecka. Pierwszym rozmiarem jest 0–3 miesiące. Mniejsze też są dostępne, więc mamy mniejszych noworodków lub wcześniaków również nie będą miały kłopotu z wyprawką. Coraz częściej zdarza się, że przychodzą na świat dzieci większe, których waga urodzeniowa przekracza 4 kg. Jeśli Twój położnik podczas USG sugeruje, że dziecko będzie duże, wówczas lepiej kup większe ubranka, np. w rozmiarze 62.
Wyprawka dla noworodka na lato:
- body z krótkim rękawem – 7 szt.,
- body z długim rękawem – 5 szt.,
- pajacyki bawełniane – 7 szt.,
- śpioszki – 7 szt.,
- czapeczki – 2 szt. (podczas upałów możesz z niej zrezygnować),
- niedrapki – 2–3 pary,
- skarpetki – 5 par,
- cienki kombinezon, np. z polaru minky.
Wyprawka dla noworodka na zimę:
- śpioszki – 7 szt.,
- body z długim rękawem – 7 szt.,
- body z krótkim rękawem – 5 szt.,
- ciepłe pajacyki – 5 szt.,
- cienkie czapeczki – 2 szt.,
- czapka zimowa i chusteczka pod szyję,
- skarpetki – 7 par,
- półśpioszki – 3 pary.
Odzież powinna być dopasowana do terminu porodu. Dla dziecka, które przyjdzie na świat jesienią lub zimą, musisz mieć również ubrania wierzchnie – kombinezon i ciepłą czapeczkę. Wszystkie te elementy powinny być uszyte z bawełny z certyfikatem Oeko-Tex.
Wyprawka do szpitala dla noworodka oraz akcesoria dla mamy, artykuły higieniczne:
- laktator,
- butelki do karmienia i smoczki,
- krem na odparzenia,
- pieluszki (rozmiar 1 lub 2),
- chusteczki nawilżane,
- pieluszki tetrowe lub bambusowe,
- wkładki higieniczne,
- rożek lub becik,
- oliwka dla niemowląt i płyn do mycia,
- kosmetyki dla mamy,
- wkładki laktacyjne,
- dokumenty (karta ciąży, ostatnie badania, dokument tożsamości, grupa krwi).
Torbę do szpitala powinnaś spakować już miesiąc przed planowanym porodem. Powinna stać w pogotowiu – gdy pojawią się sygnały, że poród nadchodzi, pojedziesz do szpitala przygotowana.
Wyposażenie kącika dla noworodka – to musisz mieć w domu
Pokoik niemowlęcy lub kącik w sypialni przygotuj przed porodem, ponieważ gdy wrócicie do domu, nie będzie czasu na zakupy i przemeblowania. Łóżeczko powinno być wyposażone w materac z podkładem oraz pościel niemowlęcą. Bawełniane poszewki i prześcieradło to najlepszy wybór.
Przygotuj również kącik do przewijania maluszka – powinien być zorganizowany tak, abyś wszystko miała pod ręką. Przewijak umieść na takiej wysokości, abyś mogła zmieniać pieluszki na stojąco, w wygodnej pozycji. Kup specjalne podkłady – przydadzą się również podczas spacerów. Dobrym pomysłem jest też zakup specjalnego kosza na pieluchy. To gadżet, który zatrzyma wewnątrz nieprzyjemny zapach.
Do pielęgnacji maluszka potrzebujesz płatków bezpyłowych i patyczków kosmetycznych dla niemowląt – są grubsze niż te dla dorosłych. Płatki kosmetyczne służą do przecierania oczek i dziąseł maluszka. Ręcznik z kapturkiem i wanienka powinny znaleźć się w łazience. Do karmienia przyda się poduszka ergonomiczna, która pomoże Ci zachować wygodną pozycję. Nie możecie zapomnieć o foteliku do samochodu, aby bezpiecznie przewieźć swoje maleństwo ze szpitala do domu. A jeśli jesteśmy już przy bezpieczeństwie, czy wiesz, że możesz ubezpieczyć swoje dziecko już w dniu jego narodzin? Sprawdź nasze ubezpieczenie dla dziecka.