Zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać na emeryturę i jakie kwoty odkładać miesięcznie, żeby stworzyć sobie solidne zabezpieczenie? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów i propozycji form oszczędzania bez wysiłku.
Osoby, które dziś są w wieku produkcyjnym, powinny zatroszczyć się o prywatne środki na przyszłą emeryturę. Niestety już dziś wiadomo, że świadczenia za 20 lat mogą nie wystarczyć na godne przeżycie. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoją przyszłość na emeryturze?
Zbyt niska emerytura – smutne prognozy
Polski system emerytalny oparty jest na zastępowalności pokoleń. W związku z tym, że żyjemy coraz dłużej, wiek emerytalny pozostał niezmieniony, a przyrost naturalny jest na niskim poziomie, system emerytalny jest narażony na poważne ryzyko – ryzyko niskich emerytur.
Środki, które za 20 lat będą wypływać z kasy ZUS, mogą być niewystarczające, by zapewnić emerytury w zadowalającej wysokości.
W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, które pomoże utrzymać jakość życia na satysfakcjonującym poziomie, jest gromadzenie prywatnych oszczędności lub poczynienie inwestycji, które w perspektywie lat przyniosą dodatkowy dochód. Dla osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową, to zadanie nie powinno być trudne. Przez 35–40 lat pracy są w stanie zgromadzić dobre zabezpieczenie, odkładając regularnie nawet niewielkie kwoty. Postanowienia emerytalne warto dodatkowo wspierać produktami emerytalnymi.
PPK – odkładanie na jesień życia z pomocą pracodawcy i państwa
PPK, czyli pracownicze plany kapitałowe, to produkt, który pomaga gromadzić oszczędności emerytalne z udziałem pracodawcy i państwa. Środki gromadzone na rachunku PPK pochodzą z trzech źródeł: pensji pracownika, wpłaty pracodawcy i corocznej premii od państwa. W ten sposób, odkładając zaledwie 2% swojego wynagrodzenia, w rzeczywistości można zyskać niemal drugie tyle – wpłata pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia, a wpłaty państwowe wynoszą 250 zł na start i 240 zł rocznie.
Przystąpienie do PPK jest dobrowolne – to od pracownika zależy, czy chce odkładać w PPK (może rezygnować i przystępować do PPK, kiedy chce).
Ponadto środki zgromadzone na rachunku są prywatną własnością pracownika i podlegają dziedziczeniu.
Sprawdź: PPK a wynagrodzenie - Ile można oszczędzić w PPK?
Gdzie oszczędzać na emeryturę?
W dzisiejszych czasach odkładanie pieniędzy w banku nie jest najlepszym pomysłem. Oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych jest śladowe, natomiast inflacja sprawia, że oszczędności tracą na wartości. Co pozostaje osobom, które chcą rozpocząć oszczędzanie na emeryturę, a nie znają się na inwestycjach?
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Oszczędności mogą rosnąć i pracować, aby nie traciły na wartości i stanowiły zabezpieczenie emerytalne. Elastycznym i rozsądnym rozwiązaniem są Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Są to prywatne i dobrowolne formy gromadzenia środków na przyszłość – to dana osoba decyduje, czy chce założyć IKE i IKZE oraz ile i jak często chce wpłacać (do wysokości maksymalnych rocznych limitów).
Dodatkowo IKE i IKZE oferują korzyści podatkowe. W IKZE są one odczuwalne już w czasie odkładania – pieniądze wpłacane na IKZE dają ulgę podatkową w PIT (dowiedz się więcej o korzyściach podatkowych IKE i IKZE).
Sprawdź: PPK czy IKZE lub IKE – co wybrać, oszczędzając na emeryturę?
Środki gromadzone w IKE i IKZE to dodatkowe zabezpieczenie emerytalne – pieniądze zbierane i wypłacane niezależnie od emerytury otrzymywanej od państwa. Kapitał gromadzony w IKE i IKZE jest prywatny – to od posiadacza IKE i IKZE zależy, kiedy będzie go wypłacać. Pieniądze podlegają też dziedziczeniu (trafią do osoby wskazanej jako uposażonego, a jeśli jej nie wskazano, to do spadkobierców)
Sprawdź: Ubezpieczenia emerytalne i inwestycyjne jako skuteczne oszczędzanie na emeryturę.