Dbać o wątrobę można na różne sposoby. Podejmowane działania mają pozytywny wpływ na cały organizm. Dlatego istotnie przyczyniają się do ogólnej poprawy zdrowia i jakości życia. Mogą być one stosowane przez wszystkie osoby – bez względu na wiek. Zobacz, jak zadbać o wątrobę i cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Wątroba pełni w organizmie człowieka kilka ważnych ról. Pierwszą z nich jest magazynowanie składników odżywczych, a dokładniej żelaza i witamin A, K, D, C, B12. Drugą funkcją tego narządu jest synteza wielu substancji, m.in. heparyny, cholesterolu, żółci, czynników krzepnięcia i enzymów. Ponadto wytwarza on ciepło i reguluje poziom glukozy we krwi. Jednak najważniejszą funkcją wątroby jest filtracja krwi, podczas której usuwane są z organizmu substancje toksyczne pochodzące m.in. z pożywienia. Komórki wątroby mające z nimi kontakt mogą się regenerować. Jednak niekiedy uszkodzenia są zbyt duże. Aby do nich nie doszło, trzeba odpowiednio dbać o wątrobę.
Jak zadbać o wątrobę przy pomocy diety?
Osoby, które zastanawiają się, jak dbać o wątrobę domowymi sposobami, w pierwszej kolejności powinny przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Zdrowie tego narządu zależy w dużej mierze od spożywanych pokarmów. Jeżeli są one niskiej jakości, komórki wątroby stopniowo przestają poprawnie funkcjonować – tym samym pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Dieta dobra na wątrobę to:
- świeże warzywa i owoce,
- produkty zawierające błonnik pokarmowy (m.in. produkty z pełnego ziarna),
- chude mięso,
- ryby,
- orzechy i nasiona,
- rośliny strączkowe,
- oleje roślinne (np. oliwa z oliwek),
- chudy nabiał,
- kasze i brązowy makaron,
- ciemne pieczywo z ziarnami.
Posiłki powinny być lekkostrawne. Zaleca się unikanie potraw tłustych, smażonych, wysokoprzetworzonych (m.in. fast foodów, chipsów) i zawierających cukier.
W dbaniu o wątrobę ważne są nie tylko spożywane produkty, ale też sposób, w jaki się to odbywa. Przede wszystkim konieczne jest jedzenie w spokoju i powoli. Wszystkie kęsy trzeba dokładnie przeżuwać przed połknięciem. Ponadto porcje jedzenia nie powinny być zbyt duże. W przeciwnym razie dochodzi do przeciążenia układu pokarmowego oraz wątroby, która nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości żółci i enzymów do trawienia pokarmów.
Na wątrobę powinny uważać także osoby, które stosują diety odchudzające. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest bardzo ważne dla funkcjonowania tego narządu. Jednak zbyt szybka utrata kilogramów, stosowanie rygorystycznych diet lub specyfików odchudzających jest szkodliwe dla wątroby (i całego organizmu).
Dbanie o wątrobę a używki i leki
Wszystkie substancje obecne w alkoholu i innych używkach trafiają do wątroby. Ich obecność prowadzi do uszkodzenia komórek, które nie zawsze mogą się zregenerować. Podobnie dzieje się z lekami – dlatego osoby, które chcą dbać o wątrobę, nie powinny ich nadużywać.
Szczepienia i regularne badania
Dbanie o wątrobę to także szczepienia przeciwko wirusom, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Są to patogeny odpowiadające za wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią zakażonej osoby – także podczas zabiegów medycznych lub kosmetycznych (dodatkowo wirus zapalenia wątroby typu A przenosi się wraz z pokarmem).
Po czym rozpoznać, że z wątrobą dzieje się coś niedobrego?
Wątroba jest narażona na różnego rodzaju choroby – infekcje, zatrucia, inwazje pasożytnicze, zmiany nowotworowe. W efekcie może pojawić się marskość wątroby lub jej niewydolność. Objawy, które powinny wzbudzić czujność, to:
- utrata apetytu,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- spadek masy ciała,
- zmęczenie i osłabienie,
- zażółcenie skóry,
- wodobrzusze,
- senność,
- gorączka,
- ciemne zabarwienie moczu.
Niestety, mimo dbania o wątrobę, może dojść do zaburzeń jej funkcjonowania. Zabezpieczeniem na taką ewentualność jest ubezpieczenie na życie rozszerzone o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. Polisa zapewnia wsparcie finansowe, a także pomoc w diagnostyce i leczeniu.