Zdrowe odżywianie – na czym polega?

Sprawdź, na czym polega zdrowe odżywianie i jakich zasad przestrzegać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Zdrowe odżywianie to zbilansowana i różnorodna dieta, która opiera się na pełnowartościowych produktach. Podstawę stanowią warzywa, owoce i produkty zbożowe. Podpowiadamy, jak powinieneś odpowiednio się odżywiać, żeby zachować zdrowie, smukłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Prawidłowe odżywianie jest szczególnie istotne w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży, jednak nie tylko. Zdrowy tryb życia powinna prowadzić cała rodzina. Zastanawiasz się, jak zacząć zdrowo się odżywiać? Wbrew pozorom, tania i zdrowa dieta nie jest wcale taka trudna. Wystarczy tylko przestrzegać kilku istotnych zasad, o których przeczytasz poniżej.

 

Co to jest zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to sposób jedzenia, który polega na przyjmowaniu tylko takich substancji, które są korzystne dla zdrowia i zapewniają poprawną kondycję Twojego organizmu. Dzięki zdrowej diecie znacząco zmniejszysz ryzyko takich chorób, jak: otyłość, cukrzyca, nowotwory czy choroby serca.

 

Zadbaj o zdrowe żywienie dzieci

Zdrowe nawyki żywieniowe są bardzo istotne już od najmłodszych lat. Dlatego od samego początku wprowadzaj je dziecku, ale również pokazuj na swoim przykładzie, jak się zdrowo odżywiać. Pierwsze lata życia to okres największego rozwoju organizmu oraz czas, kiedy kształtuje się gust kulinarny malucha. Ma to ogromny wpływ na jego obecne i późniejsze zdrowie. Zadbaj o zdrowe posiłki dla całej rodziny, pełne cennych składników odżywczych. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci możesz zaopatrzyć je także w ubezpieczenie dla dziecka, które, w razie problemów zdrowotnych i nieprzewidzianych wypadków, zagwarantuje Ci odpowiednie środki pieniężne. Zdrowe odżywianie w połączeniu z odpowiednim zabezpieczeniem sprawi, że nie będziesz musiał obawiać się o przyszłość swoich dzieci.

 

Jak zdrowo się odżywiać i schudnąć?

Oprócz zdrowia, kolejną motywacją jest utrata kilku zbędnych kilogramów. Zastanawiasz się, jak dobrze się odżywiać, aby schudnąć? Wiele osób, którym zależy na nienagannej, smukłej sylwetce, korzysta z różnych diet, intensywnie ćwiczy lub wierzy w magiczną moc suplementów i herbat na odchudzanie. To jednak nie pomoże, jeśli masz złe nawyki żywieniowe. Tylko zdrowe odżywianie i odpowiednio zbilansowana dieta są w stanie pomóc w rozsądnej i stopniowej utracie kilogramów.

 

Jak zdrowo się odżywiać? Plan zdrowego odżywiania

Skoro już wiesz, jak ważne jest zdrowe odżywianie, sprawdź także, jakie zasady stosować, aby wprowadzić zdrową dietę do codziennego życia:

  1. Jedz śniadanie – zdrowa dieta nie obejdzie się bez pełnowartościowego śniadania o poranku. Dzięki temu dostarczysz sobie energii na cały dzień.

  2. Pij wodę – składamy się głównie z wody, dlatego jej regularne picie to podstawa zdrowego odżywiania. Pij wodę przez cały dzień, małymi łyczkami.

  3. Przygotowuj posiłki samodzielnie – zamiast sięgać np. po sos ze słoika, przygotuj go samodzielnie – wówczas dokładnie wiesz, co jesz.

  4. Unikaj cukru – cukier czai się wszędzie – w musli, pieczywie, płatkach śniadaniowych czy sokach. Jego nadmiar może prowadzić do wielu chorób. Pamiętaj, że zdrowa dieta dla dzieci również powinna zawierać jak najmniej cukru.

  5. Jedz warzywa – są niesamowicie zdrowe, mają mało kalorii, a dużo witamin i błonnika. Podstawą dobrego odżywiania jest przemycanie do posiłków jak najwięcej warzyw.

  6. Prosta dieta – zdrowa, zbilansowana dieta jest prosta – nie zawiera cukru, zbędnych kalorii czy tłuszczów trans.

  7. Nie wybieraj tego co „fit” i „light” – być może takie produkty kojarzą się ze zdrową dietą, jednak nic bardziej mylnego! Bardzo często mają podobną ilość kalorii co ich pełnotłuste odpowiedniki, a znacznie mniej wartości odżywczych.

  8. Jedz sezonowo – latem wybieraj borówki, maliny i truskawki, a jesienią dynie, gruszki czy śliwki. Wtedy owoce i warzywa zawierają najwięcej wartości odżywczych.

  9. Miej przy sobie przekąskę, tzw. zdrowe słodycze – suszone owoce, orzechy, jabłko czy banana – dzięki temu, gdy dopadnie Cię głód, nie skusisz się na słodycze czy drożdżówkę.

  10. Jedz produkty pełnoziarniste – zamiast białego pieczywa wybierz pełnoziarniste, a zamiast białego ryżu – brązowy lub kaszę.

Przestrzeganie tych prostych zasad z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również pomoże Ci zadbać o zdrowie Twoich najbliższych. Chciałbyś zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed skutkami chorób? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie na życie oraz dbaj o zdrową dietę swojej rodziny.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020