Hemoglobina jest białkiem, które znajduje się w czerwonych krwinkach. Nadaje im barwę, a także jest odpowiedzialna za transport tlenu po wszystkich tkankach. Gdy jest jej za mało, organizm nie może funkcjonować prawidłowo. Pojawiają się też charakterystyczne dolegliwości, a u danej osoby rozpoznawana jest anemia. Poziom hemoglobiny możesz sprawdzić podczas podstawowych badań krwi (morfologia krwi).
Co to jest anemia?
Anemia (niedokrwistość) jest zaburzeniem, które charakteryzuje się spadkiem poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek. Prowadzi to do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Ze względu na nasilenie objawów, niedokrwistość dzieli się na: łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz zagrażającą życiu. Anemia może wystąpić u dzieci i dorosłych w każdym wieku.
Wyróżnia się kilka rodzajów anemii:
- niedokrwistość z niedoboru (żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego, miedzi),
- niedokrwistość aplastyczna (uszkodzenie szpiku przez substancje toksyczne),
- niedokrwistość hemolityczna,
- niedokrwistość megaloblastyczna,
- niedokrwistość syderoblastyczna (związana z upośledzonym wchłanianiem żelaza),
- niedokrwistość pokrwotoczna,
- anemia sierpowata.
Ubezpiecz się w razie poważnego zachorowania
- pieniądze na leczenie m.in. w przypadku bakteryjnego zapalenia mózgu oraz innych poważnych chorób (np. zawał, udar)
- konsultacje ze specjalistami, badania laboratoryjne i rehabilitacja
Jakie są przyczyny anemii?
Przyczyny anemii mogą być różne. Wyróżnia się:
- niedokrwistości spowodowane utratą krwi,
- niedokrwistości spowodowane skróconym czasem życia krwinek czerwonych,
- niedokrwistości związane z nieprawidłowym wytwarzaniem czerwonych krwinek.
Skrócony czas życia czerwonych krwinek wynika najczęściej z wad w ich budowie, które są uwarunkowane genetycznie (np. anemia sierpowata). Natomiast ich nieprawidłowe wytwarzanie może być efektem błędów dietetycznych, które prowadzą do niedoborów (niedokrwistość mikrocytarna). Niekiedy anemia jest spowodowana innymi chorobami przewlekłymi.
Zdarza się także anemia w ciąży, która spowodowana jest zwiększeniem objętości krwi krążącej, a tym samym zmniejszeniem liczby czerwonych krwinek. Zaburzenie to jest niebezpieczne dla kobiety i jej dziecka w każdym trymestrze ciąży.
Objawy anemii
Objawy anemii w dużej mierze zależą od tego, jaki jest jej rodzaj i przyczyna. Wspólne dolegliwości dla wszystkich typów niedokrwistości to:
- osłabienie,
- łatwa męczliwość,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- problemy z koncentracją i uwagą,
- kołatanie serca,
- blady odcień skóry (a także blade śluzówki i spojówki).
Inne objawy anemii to: zajady w kącikach ust, pogorszenie kondycji włosów, pieczenie w jamie ustnej, wygładzenie języka oraz duszność. Gdy przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, może pojawić się tzw. pica, czyli spaczony apetyt. Osoba chora może wykazywać chęć na zjedzenie kredy lub kostek lodu. Zdarza się, że ten objaw występuje przed wszystkimi innymi dolegliwościami.
Zobacz też: Niedobór witamin w organizmie - jakie są objawy niedoboru?
Jak leczyć anemię?
Anemia zawsze wymaga leczenia, jednak sposób terapii zależy od rodzaju zaburzeń i stopnia ich nasilenia. W przypadku niedoborów konieczne jest ich uzupełnienie poprzez suplementację brakującego składnika, iniekcje domięśniowe (głównie witamina B12) oraz dietę. Ciężka niedokrwistość wymaga przetoczenia krwi lub przeszczepu szpiku kostnego. U osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe wywołujące niedokrwistość, wymagane jest odpowiednie leczenie choroby podstawowej.
Leczenie anemii w większości przypadków prowadzone jest w warunkach ambulatoryjnych, ale może także wymagać pobytu w szpitalu. Hospitalizacja z kolei wiąże się ze stresem, a także zmniejszeniem wynagrodzenia. Warto więc, abyś pomyślał o zabezpieczeniu swoich finansów i sięgnął po ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, które zapewnia wypłatę dodatkowych środków.