Cukrzyca typu 2 występuje częściej od cukrzycy typu 1. Szacuje się, że osoby, które na nią chorują, stanowią aż 90% wszystkich diabetyków. Do wystąpienia choroby przyczyniają się czynniki genetyczne oraz styl życia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę typu 2 za epidemię XXI wieku (choć nie jest ona zakaźna).
Cukrzyca typu 2 bywa też nazywana cukrzycą insulinoniezależną. Jest to choroba metaboliczna, w której występuje podwyższony poziom glukozy we krwi i oporność tkanek na insulinę. Schorzenie ma charakter postępujący i wymaga odpowiedniego leczenia. Powikłania cukrzycy typu 2 mogą dotyczyć wszystkich narządów w organizmie – zwłaszcza serca, nerek, wzroku i układu nerwowego.
Przyczyny cukrzycy typu 2
Przyczyny cukrzycy typu 2 związane są z czynnikami genetycznymi i stylem życia. Bardzo dużą rolę w rozwoju choroby przypisuje się otyłości (wskaźnik masy ciała BMI powyżej 30 lub wysoki współczynnik WHR). Jest to spowodowane tym, że komórki osób otyłych są szczególnie oporne na działanie insuliny, czego efektem jest względny niedobór tego hormonu i podwyższony poziom glukozy we krwi.
Za czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 uznaje się:
- otyłość lub nadwagę,
- nieprawidłową dietę,
- wysoki poziom trójglicerydów we krwi,
- siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
- wiek powyżej 45 lat,
- występowanie cukrzycy w rodzinie,
- przebytą cukrzycę ciążową,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby trzustki.
Niektórych czynników ryzyka cukrzycy typu 2 można uniknąć lub można je zmienić, zwłaszcza jeśli chodzi o otyłość i brak aktywności fizycznej. Redukcja masy ciała i wprowadzenie ruchu na co dzień w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania.
Objawy cukrzycy typu 2
Objawy cukrzycy typu 2 zwykle nie są obecne w początkowym stadium choroby, a nieprawidłowości można wykryć wyłącznie w badaniach laboratoryjnych krwi. Z czasem pojawiają się:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- nadmierna senność,
- brak energii i przewlekłe zmęczenie,
- spadek masy ciała,
- nawracające infekcje układu moczowo-płciowego.
Zdarza się, że objawy cukrzycy typu 2 nie występują nawet przez kilka lat. Mimo to podwyższone stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów wewnętrznych. Stąd w chwili postawienia diagnozy u pacjenta często stwierdza się uszkodzenie wzroku, polineuropatię lub inne powikłania.
Jak leczyć cukrzycę typu 2?
Leczenie cukrzycy typu 2 ma na celu utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi oraz zapobieganie powikłaniom choroby. W początkowym stadium pacjent nie musi przyjmować leków. Konieczna jest natomiast zmiana diety oraz regularna aktywność fizyczna. Takie postępowanie wymaga odpowiedniej edukacji i pełnego zaangażowania pacjenta, aby przyniosło oczekiwane efekty.
Niekiedy konieczna jest farmakoterapia. Leki na cukrzycę typu 2 to przede wszystkim preparaty zawierające metforminę. Gdy terapia okazuje się nieskuteczna, włącza się inne środki doustne, a czasem konieczne są również iniekcje z insuliny (wstrzykiwanie insuliny). Wymagane jest także odpowiednie leczenie ewentualnych powikłań – w zależności od ich rodzaju i stopnia zaawansowania.
Leczenie cukrzycy typu 2 może wiązać się z pobytem w szpitalu lub wysokimi kosztami. Warto, abyś zabezpieczył się przed nimi w odpowiedni sposób, np. poprzez pierwsze w Polsce ubezpieczenie cukrzycowe. Gwarantuje ono wsparcie finansowe w profilaktyce i terapii (w tym wypłatę dodatkowego świadczenia) oraz dostęp do specjalistycznych konsultacji.
Co jeść przy cukrzycy typu 2?
Dieta przy cukrzycy typu 2 odgrywa znaczącą rolę. Jej głównym celem jest zmniejszenie masy ciała, ale także zapobieganie nagłemu wzrostowi stężenia glukozy we krwi. Podstawowe zasady zdrowej diety w cukrzycy to:
- dopasowanie liczby kalorii do potrzeb organizmu,
- unikanie spożywania produktów bogatych w węglowodany,
- unikanie produktów przetworzonych, tłustych i słodkich,
- spożywanie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu,
- częste spożywanie świeżych warzyw,
- spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Dieta przy cukrzycy typu 2 powinna zostać ułożona przez dietetyka.