Burza z piorunami potrafi być naprawdę groźna. Nie bez powodu ostrzega przed nią Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od którego ostrzeżenia otrzymujemy przeważnie w letnich miesiącach, gdy temperatura i wilgotność powietrza sięgają zenitu. Sprawdź, jak ochronić siebie i swoich bliskich w czasie burzy.
Znajomość zasad bezpieczeństwa to podstawa. Podczas burzy Twoja droga do domu może okazać się tak samo niebezpieczna jak wycieczka w góry. W pierwszej kolejności zadbaj o siebie i swoich najbliższych, ale nie zapominaj również o domu, który też może być narażony na poważne zniszczenia. Przypominamy, jak zachować się podczas burzy i podpowiadamy, w jaki sposób zminimalizować ewentualne szkody.
Burza – najważniejsze zasady bezpieczeństwa
Porażenie piorunem nie musi być śmiertelne, jednak może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Jeśli zapowiadana jest burza, zrezygnuj z wycieczek w góry, do lasu czy plażowania – to właśnie w tych okolicznościach najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które regularnie wysyła alerty pogodowe, wyraźnie określa zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Oto najważniejsze z nich:
- pozostań w domu, jeśli to możliwe,
- sprzęt domowy odłącz od prądu,
- zabezpiecz drzwi, okna i przedmioty znajdujące się na balkonie,
- unikaj otwartych przestrzeni,
- unikaj metalowych przedmiotów,
- pod żadnym pozorem nie szukaj schronienia pod pojedynczym drzewem,
- jeśli akurat jedziesz samochodem, zjedź na parking z dala od drzew,
- jeśli widzisz niepokojące zjawisko, natychmiast dzwoń pod numer alarmowy 112 lub 998.
Jak zabezpieczyć dom w czasie burzy?
Upewnij się, czy Twoi bliscy znają podstawowe zasady postępowania w czasie burzy. Jeśli przebywacie w domu, pamiętajcie o czynnościach, które zabezpieczą go oraz znajdujące się w nim sprzęty elektryczne przed uderzeniem pioruna. Gdy na niebie zobaczysz pierwsze błyskawice lub usłyszysz pomruki burzy, to:
- wypnij z gniazd urządzenia elektryczne – uderzenie pioruna może spowodować zniszczenie drogiego sprzętu RTV i AGD. Nie warto narażać się na dodatkowe koszty;
- odepnij kabel antenowy od telewizora – jeśli piorun uderzy w antenę, telewizor oraz wszystkie urządzenia podłączone do niego mogą ulec zniszczeniu;
- odłącz od komputera lub routera kabel internetowy – w przeciwnym razie możesz stracić router, kartę sieciową czy nawet komputer.
Podstawą ochroną jest oczywiście piorunochron, który przyjmuje uderzenie i odprowadza prąd piorunowy do ziemi. Jest to rozwiązanie najskuteczniejsze i przy tym najdroższe. Mamy jednak świadomość, że nawet najbardziej sprawdzone rozwiązania mogą okazać się zawodne. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie domu, które nie zatrzyma burzy, ale zminimalizuje szkody, które wyrządzi w Twoim gospodarstwie domowym.
Uderzenie pioruna w dom – co zrobić w takiej sytuacji?
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że straty materialne wyrządzone przez burzę mogą być ogromne. Oferowane przez nas ubezpieczenie domu to gwarancja wypłaty świadczenia w razie uderzenia pioruna, a także wielu innych szkód wywołanych przez żywioły. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie w oparciu o takie parametry, jak: rok budowy, powierzchnia, stan budynku i jego wartość rynkowa. Ubezpieczenie będziesz płacić raz w roku i z pewnością nie będzie to wydatek, który zbytnio obciąży Twój domowy budżet.
Jeśli piorun uderzy w Twój dom, będziesz mógł zgłosić szkodę w dogodny dla Ciebie sposób – telefonicznie, pisemnie lub poprzez wniosek online. Możesz mieć pewność, że sprawnie udzielimy Ci pomocy i pokryjemy koszty powstałych zniszczeń. Z chęcią zatroszczymy się również o Ciebie. Nie lubimy snuć czarnych scenariuszy, jednak wiadomo, że burza to nie tylko zniszczenia materialne. Dzięki naszemu ubezpieczeniu na życie możesz zadbać o siebie i przyszłość swoich bliskich. W zależności od wybranych pakietów, udzielimy Wam kompleksowej pomocy w razie nieszczęśliwego wypadku lub pobytu w szpitalu.