Kupno mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Myślisz o zakupie mieszkania? Poznaj kluczowe różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę przed zakupem.

Materiał marketingowy

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, ponieważ wiąże się z dużym wydatkiem, jak i wyborem miejsca, które stanie się Twoim domem na wiele lat. Własna nieruchomość to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także krok ku niezależności i stabilizacji. Decydując się na zakup, musisz odpowiednio zaplanować budżet oraz rozważyć opcje finansowania, czy to poprzez kredyt hipoteczny, czy nagromadzone oszczędności. Nie bez znaczenia jest również przeprowadzenie dokładnej analizy rynku nieruchomości, aby znaleźć najlepszą ofertę. Musisz także rozważyć czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Kupno mieszkania wymaga starannego przemyślenia i przeanalizowania dostępnych opcji. Rozróżnia się dwa rynki nieruchomości: pierwotny oraz wtórny. Każdy z nich ma unikalne cechy, jak również zalety i wady. Istotne, aby przed zakupem dokładnie zrozumieć różnice między nimi oraz dostosować swoje wybory do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Decyzja powinna być podejmowana na podstawie Twoich priorytetów i finansów. Ważne jest, aby rozejrzeć się za ofertami z obu rynków, porównać je i przemyśleć, co najlepiej odpowiada Twoim preferencjom.

Czym charakteryzuje się pierwotny rynek nieruchomości?

Rynek pierwotny obejmuje nowe mieszkania, które są sprzedawane po raz pierwszy. Zazwyczaj są to mieszkania budowane przez deweloperów. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, nabywca często współpracuje bezpośrednio z deweloperem. Może to obejmować również możliwość dokonania zmian w projekcie na wczesnym etapie budowy. Mieszkania kupowane na rynku pierwotnym zazwyczaj są od razu gotowe do zamieszkania lub jeszcze w trakcie budowy. Wówczas nabywca musi podpisać umowę przedwstępną i czekać na zakończenie prac budowlanych.

Zalety kupna mieszkania na rynku pierwotnym

To rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim:

  • nieruchomość jest nowa i nie nosi bez śladów użytkowania,

  • urządzasz mieszkanie od nowa po swojemu

  • możliwość personalizacji projektu przy zakupie nieruchomości w trakcie budowy, np. wyboru układu pomieszczeń czy konkretnych materiałów budowlanych,

  • rękojmia od dewelopera, czyli gwarancja, jaką deweloper daje nabywcy mieszkania w przypadku wystąpienia wad lokalu, które mogą dotyczyć zarówno samej nieruchomości, jak i materiałów wykończeniowych czy instalacji. W przypadku stwierdzenia wad, nabywca ma prawo zgłaszać roszczenia bezpośrednio do dewelopera, co może obejmować żądanie naprawy, wymiany towaru czy nawet, w niektórych przypadkach, obniżenia ceny,

  • nowoczesne udogodnienia – nowe mieszkania zazwyczaj budowane są w atrakcyjnych dzielnicach, które oferują różne wygodne rozwiązania, jak: winda, miejsca parkingowe, bezpieczne place zabaw dla dzieci, tereny zielone.

Wady kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Najważniejsze z minusów to:

  • wyższe ceny – średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym jest z reguły wyższa w niż na wtórnym; w 2024 r. wyjątkami były Warszawa i Kraków; ponadto w większości metropolii nowe mieszkania podrożały bardziej niż używane, np. we Wrocławiu o odpowiednio 12% i 8%,1

  • ryzyko opóźnień prac budowalnych,

  • dłuższy czas oczekiwania na mieszkanie,

  • konieczność wykończenia mieszkania,

  • konieczność wpłacenia zadatku/zaliczki.

Czym charakteryzuje się wtórny rynek nieruchomości?

Mieszkania z rynku wtórnego to lokale, które były wcześniej użytkowanie przez innych właścicieli. Takie nieruchomości mogą być zarówno w bardzo dobrym stanie, jak i potrzebować remontu czy modernizacji. Proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym odbywa się bezpośrednio z udziałem właściciela lub poprzez pośredników czy agentów nieruchomości.

Zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Wśród plusów zakupu nieruchomości z historią znajdują się:

  • niższe ceny – mieszkania z rynku wtórnego są zwykle tańsze w porównaniu z nieruchomościami z rynku pierwotnego,

  • możliwość negocjacji ceny,

  • szybszy czas zakupu – mieszkania z rynku wtórnego można zazwyczaj kupić szybko, jak i wprowadzić się do niego sprawniej niż do mieszkania od dewelopera,

  • możliwość obejrzenia nieruchomości w realnym stanie na daną chwilę,

  • sprawdzona lokalizacja – lokale z rynku wtórnego znajdują się często w dzielnicach z rozwiniętą infrastrukturą i dostępem do podstawowych usług, takich jak szkoły, sklepy, transport publiczny oraz tereny rekreacyjne.

  • unikalność – starsze mieszkania bardzo często mają swój niepowtarzalny urok, czasem ciekawą historię.

Wady zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Uwagę zwrócić należy również na ryzyka. Wśród nich wyróżniają się szczególnie:

  • często konieczność przeprowadzenia remontu lub wymiany instalacji, co generuje dodatkowe koszty,

  • ryzyko potencjalnych problemów prawnych (związanych z hipoteką czy sprawami spadkowymi).

Rynek pierwotny czy wtórny?

Decyzję o tym, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto poprzedzić precyzyjnym określeniem kilku podstawowych kwestii, jak:

  • określenie budżetu, czyli ile pieniędzy maksymalnie możesz przeznaczyć na nieruchomość (uwzględniając np. niezbędny remont czy zakup nowych mebli),

  • zdefiniowanie potrzeb i preferencji dotyczących np.: lokalizacji, liczby pokoi, rodzaju budownictwa (wybrać możesz budownictwo bardzo nowoczesne, starsze bloki, kamienice itp.),

  • czas oczekiwania – jeśli potrzebujesz mieszkania bardzo szybko, wówczas rynek wtórny będzie najlepszą opcją, ale jeżeli czasu masz dużo i zależy Ci na ingerencji w projekt – rozsądniejszym rozwiązaniem będzie nieruchomość z rynku pierwotnego.

Warto również skonsultować się z ekspertem. Agent nieruchomości pomoże Ci w znalezieniu oferty, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Podsumowując, rynek pierwotny sprawdzi się dla osób, które poszukują nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, jak również tych, które chcą mieć wpływ na projekt mieszkania i wprowadzić do niego własne modyfikacje. Jest dobrą opcją, jeśli szukasz nieruchomości na nowo powstałych nowoczesnych osiedlach z wieloma udogodnieniami. Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego to propozycja dla osób, które chcą dokonać szybkiego zakupu lub osiedlić się w lokalizacji z rozwiniętą infrastrukturą. To także dobra opcja np. dla inwestorów, którzy szukają lokali pod wynajem.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, pamiętaj, aby odpowiednio zadbać o swoją własność. Pomoże Ci w tym oferta od Nationale-Nederlanden Towarzystwa Ubezpieczeń S.A., a konkretniej Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zabezpieczy finansowo Twoją nieruchomość na wypadek niepożądanych sytuacji, takich jak pożar, zalanie mieszkania czy inne zdarzenia losowe.

Artykuł zawiera treści marketingowe promujące ubezpieczenie mienia, odpowiedzialności cywilnej i pomocy assistance „Dom i Majątek” oferowanego przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

1źrodło: Raport cenowy - grudzień 2024 - BIG DATA RynekPierwotny.pl

Zespół Nationale-Nederlanden 21.02.2025