Największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób, mają wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) za sobą – ich pracownicy gromadzą środki w PPK już od kilku miesięcy. Spora część z nich otrzymała już także wpłaty powitalne od Państwa. Od początku 2020 r. PPK uruchamiają małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające między 50 a 249 osób – termin na zapisanie załogi do PPK mija 11 maja 2020 r. Wyjaśniamy jak działa mechanizm zapisywania do programu.
Pracowniczy Plan Kapitałowy – kto do niego może przystąpić?
W założeniu PPK ma być programem powszechnym – chodzi o to by jak najwięcej osób mogło budować swoją poduszkę finansową.
Dlatego w PPK mogą uczestniczyć:
- Osoby, za które pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe:
Chodzi więc nie tylko o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również m.in. umowy zlecenia, umowy agencyjnej, osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie rad nadzorczych oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Katalog osób uprawnionych jest wskazany w ustawie o PPK. Z punktu widzenia oszczędzania w PPK, obywatelstwo nie ma zatem znaczenia – program jest dedykowany zarówno osobom z polskim obywatelstwem, jak i obcokrajowcom. - Zatrudnieni z 90-dniowym stażem pracy u danego pracodawcy
Tu mamy dwa warianty:
Osoby zatrudnione w danej firmie na dzień wejścia w życia danej fali PPK, w przypadku drugiej fali to 1 stycznia 2020 r., nie mają weryfikowanego stażu pracy – mogą uczestniczyć w programie, a staż pracy nie jest analizowany.
Osoby, które rozpoczęły pracę w danej firmie później (nie były pracownikami w momencie wejścia w życie konkretnej fali1), muszą mieć spełniony warunek 90-dniowego stażu pracy. Dopiero po tym okresie pracownik może być zapisany do PPK. Zgodnie z ustawą o PPK do okresu zatrudnienia, wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w konkretnej firmie. Dana osoba jest rejestrowana przez pracodawcę w programie w miesiącu kolejnym przypadającym po spełnieniu tego warunku (do 10 dnia miesiąca). - Osoby, które ukończyły 18 lat
Jeśli chodzi o wiek uczestników, znów występują dwa warianty.
Zatrudnieni między 18. a 55. rokiem życia przystępują do PPK automatycznie – do PPK zapisuje ich pracodawca.
Pracownicy między 55. a 70. rokiem życia mogą przystąpić do PPK na swój wniosek – składają w dziale kadrowym deklaracje przystąpienia do programu. Co ważne limit 70 lat dotyczy jedynie momentu przystąpienia. Jeśli dana osoba przystąpiła do programu mają 69 lat, to może w nim oszczędzać do momentu, gdy pracodawca odprowadza za nią składki emerytalno-rentowe, a więc także po 70-tce.
Wszystkie powyżej wskazane osoby mogą w dowolnym momencie zrezygnować z uczestnictwa w PPK oraz ponownie przystąpić do programu – nie ma tu żadnego limitu. - Specjalne przypadki
Osoby na urlopach macierzyńskich, wychowawczych, rodzicielskich oraz na zwolnieniach lekarskich są zapisywane do PPK – jeśli spełniły powyższe warunki.
Osoby, które przebywają na urlopie bezpłatnym lub pobierają zasiłek rehabilitacyjny, nie muszą być zapisywane do PPK. Więcej na ten temat: "Naliczanie i odprowadzanie wpłat do PPK" .
PPK – jak zrezygnować z uczestnictwa?
Uczestnicy PPK, zarówno zapisani do programu automatycznie, jak i na swój wniosek, mogą w każdym momencie zrezygnować z uczestnictwa w programie. W tej sytuacji należy złożyć w dziale kadrowym deklarację „rezygnacji z dokonywania wpłat”. Deklaracja musi być złożona w formie pisemnej.
Po złożeniu deklaracji kolejne wpłaty na PPK nie są odprowadzane. Dotychczas zgromadzone środki pozostają ulokowane na rachunku PPK uczestnika – są inwestowane w ramach funduszy zdefiniowanej daty. Pozostaną tam do momentu złożenia dyspozycji wypłaty przez uczestnika PPK.
Co ważne, zarówno po złożeniu rezygnacji, jak i dyspozycji wypłaty, dana osoba może znów gromadzić środki w PPK – należy złożyć deklarację wznowienia wpłat w dziale kadrowym.
Ponowny autozapis co 4 lata
Osoby w wieku 18-55 lat, które złożyły deklarację rezygnacji (nie chcą uczestniczyć w programie), są co 4 lata ponownie zapisywane do programu. Pierwszy ponowny autozapis ma miejsce w 2023 r. (i kolejno co 4 lata od tej daty).
Jeśli dana osoba, nie chce uczestniczyć w PPK, konieczne jest ponowne złożenie deklaracji rezygnacji. Pracownicy nie muszą martwić się o przeoczenie terminu – Pracodawca informuje pracowników o ponownym autozapisie do końca lutego w danym roku, gdy następuje autozapis (ponowne wpłaty do PPK mają miejsce od 1 kwietnia danego roku).
Autozapis obejmuje jedynie osoby w wieku 18-55 lat.
1Terminy wejścia w życie fal w poszczególnych firmach:
1 fala – co najmniej 250 zatrudnionych – 1 lipca 2019
2 fala – 50-249 zatrudnionych – 1 stycznia 2020
3 fala – 20-49 zatrudnionych – 1 lipca 2020
4 fala – pozostałe podmioty oraz sektor finansów publicznych – 1 stycznia 2021