Zapis do PPK - Co powinieneś wiedzieć?

Do PPK zapisze Cię pracodawca, jeśli odprowadza za Ciebie składki emerytalno-rentowe i przepracowałeś/łaś u niego minimum 14 dni.

Do PPK zapisze Cię pracodawca, jeśli odprowadza za Ciebie składki emerytalno-rentowe i przepracowałeś/łaś u niego minimum 14 dni. 
•    Jeśli ukończyłeś 18 lat i masz mniej niż 55 latpracodawca zapisze Cię do PPK automatycznie. 
•    Jeśli masz co najmniej 55 lat, ale nie ukończyłeś 70 lat, do PPK przystępujesz na swój wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK
•    Osoby w wieku 70 lat i więcej nie mogą przystąpić do PPK.

PPK to program dobrowolny. W każdym momencie możesz zrezygnować z oszczędzania, jak i do niego powrócić.

Skutki takiej rezygnacji opisujemy w artykule Rezygnacja z PPK - czy warto.

Jak zrezygnować z PPK

Aby pracodawca nie zapisał Cię do PPK, złóż pracodawcy rezygnację z dokonywania wpłat do PPK 
Jeśli jesteś już uczestnikiem PPK i złożysz rezygnację, Twój pracodawca przestanie odprowadzać dla Ciebie składki, ale nadal pozostaniesz członkiem programu. Twoje dotychczasowe wpłaty będą inwestowane, chyba że je wycofasz z PPK. 

Jeśli chcesz zrezygnować z PPK, w każdej chwili możesz złożyć dyspozycję w formie papierowej swojemu pracodawcy. Wzór rezygnacji znajdziesz na naszej stronie internetowej:  
https://www.nn.pl/dla-ciebie/emerytura-i-finanse/ppk-dla-pracownika 

Czym jest ponowny autozapis do PPK

Jeśli złożyłeś/łaś rezygnację z PPK i masz mniej niż 55 lat, pamiętaj że jest ona ważna do kolejnego autozapisu. Ponowny autozapis w PPK występuje co 4 lata. Najbliższy będzie miał miejsce w 2027 roku, kolejne w 2031, 2035 itd.

Zespół Nationale-Nederlanden 25.11.2024