Materiał marketingowy
Paszport tymczasowy to szybkie rozwiązanie w nagłych przypadkach. Proces uzyskania jest stosunkowo prosty, ale wymaga spełnienia określonych warunków, a także przygotowania odpowiednich dokumentów. Planując podróż, warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży czy ubezpieczenie turystyczne oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Zagwarantują one spokój ducha i ochronę finansową podczas wyjazdu.
Czym jest paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy to dokument wydawany w wyjątkowych sytuacjach, gdy zachodzi pilna potrzeba wyjazdu za granicę bądź powrotu do kraju, a nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnego paszportu biometrycznego. Tymczasowe rozwiązanie umożliwia szybkie pozyskanie dokumentu. Data jego ważności jest jednak krótsza niż standardowego paszportu i dostosowana do okoliczności, które uzasadniają jego wydanie. To oznacza, że paszport może być ważny np. jeden dzień, tydzień lub kilka miesięcy, ale nigdy dłużej niż 365 dni od wydania. W każdym tymczasowym paszporcie znajduje się dokładna informacja o terminie ważności.
Paszport tymczasowy na lotnisku
Tymczasowy dokument można odebrać w punktach wyrabiania tymczasowych paszportów na lotniskach w następujących sytuacjach:
-
w drodze na lotnisko dokument został zgubiony lub skradziony;
-
przed odlotem, jeśli podróżujący zapomniał zabrać swój paszport z domu;
-
urząd udostępnił informację o możliwości odbioru paszportu przed samym wylotem;
-
paszport ma krótszy okres ważności, niż wymagają tego przepisy konkretnego kraju docelowego.
Przed wydaniem paszportu urzędnik na podstawie posiadanych dokumentów potwierdza dane osobowe i obywatelstwo – np. numeru PESEL, informacji w Rejestrze Dokumentów Paszportowych czy Rejestrze Dowodów Osobistych.
Paszport tymczasowy dla dziecka
W punkcie wyrabiania tymczasowych paszportów na lotnisku można złożyć wniosek o wydanie takiego dokumentu dla dziecka, pod warunkiem, że posiada ono polski dokument tożsamości i PESEL. Podobnie jak w przypadku dorosłych, urzędnik potwierdza dane osobowe niepełnoletniego podróżnika. Wydanie takiego dokumentu wymaga jednak zgody obojga rodziców – można ją wyrazić w dowolnym organie paszportowym za granicą czy w kraju, przez notariusza bądź za pośrednictwem rządowej strony internetowej.
Kto może uzyskać paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy od ręki może być wydany w nagłych przypadkach, jak: konieczność powrotu do miejsca stałego pobytu, pogrzeb lub choroba członka rodziny, choroba osoby podróżującej, niespodziewana sytuacja zawodowa, konieczność opieki nad dziećmi. Możliwe bywa to ponadto w innych specyficznych sytuacjach, takich jak przebywanie poza granicami kraju i czekanie na odbiór biometrycznego paszportu lub tymczasowy brak możliwości pobrania odcisków palców od osoby podróżującej.
Gdzie wyrobić paszport tymczasowy?
Aby uzyskać dokument, należy udać się do punktu, w którym urzędnik wygeneruje w systemie specjalny wniosek o paszport tymczasowy. Może odbyć się to np. w polskim konsulacie za granicą bądź dowolnym punkcie paszportowym na terenie naszego kraju. Dokument należy podpisać oraz dołączyć do niego jedno kolorowe aktualne zdjęcie wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, dowód opłaty za tymczasowy paszport oraz ważny dowód osobisty, który potwierdza tożsamość oraz obywatelstwo.
Ile kosztuje paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy na lotnisku odebrany w punkcie wyrabiania tymczasowych paszportów to koszt 30 złotych. Z kolei opłata za granicą najczęściej zależy od kraju. Koszt paszportu tymczasowego w konkretnym miejscu można sprawdzić na stronie polskiego konsulatu w danym państwie.
Ile czeka się na paszport tymczasowy?
Paszport tymczasowy to dokument wydawany tak szybko, jak to tylko możliwe – jego przeznaczeniem jest bowiem rozwiązywanie sytuacji pilnych i nagłych. Czas oczekiwania może się jednak różnić ze względu np. na indywidualne okoliczności, miejsce złożenia wniosku, liczbę osób oczekujących na wydanie tego typu dokumentu, specyfikę konsulatu czy chociażby liczbę personelu. W praktyce oznacza to zwykle kilka dni. Niemniej zdarzają się sytuacje, że osoba zainteresowana otrzymuje paszport tymczasowy od ręki, jeszcze tego samego dnia, w szczególności jeśli wniosek składa w Polsce.
Podróżowanie za granicę a ubezpieczenie
Kłopoty z paszportem to nie jedyne sytuacje, jakie mogą dotknąć podróżnych. Aby im zapobiec i zagwarantować sobie bezpieczne, spokojne wyjazdy, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia w Nationale-Nederlanden TU S.A. To dodatkowa ochrona w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń. W kontekście podróżowania warto szczególnie zwrócić uwagę na:
-
ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży stanowiące ochronę finansową w sytuacji konieczności odwołania bądź przerwania wyjazdu z powodu wystąpienia nagłych sytuacji, jak wypadek, choroba, śmierć bliskiej osoby. Takie rozwiązanie zapewnia zwrot kosztów za bilety, zakwaterowanie czy inne poniesione wydatki związane z konkretną podróżą.
-
ubezpieczenie turystyczne, które niesie za sobą szereg korzyści, takich jak pokrycie kosztów leczenia, pomoc w przypadku awarii pojazdu czy wypłata pieniędzy w razie zniszczenia lub kradzieży Twojego bagażu, albo sprzętu sportowego. Polisa zapewnia wsparcie również wtedy, gdy konieczna jest organizacja transportu medycznego. Obejmuje także ochronę w razie uprawiania sportów zimowych i ekstremalnych, co gwarantuje nieocenioną pomoc w nagłych sytuacjach;
Szczegóły, zakres i wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.