Jazda na rowerze jest uznawana za jedną z przyjemniejszych aktywności fizycznych. Pozwala ona jednocześnie zrobić trening, pobyć na łonie natury, a także odwiedzić ciekawe miejsca. Sport ten jest bezpieczny, ale nie dla wszystkich. Dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeździć na rowerze.
Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana każdej kobiecie, o ile nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania. Ruch ma pozytywny wpływ na zdrowie ciężarnej: poprawia wydolność układu oddechowego i krążenia, zwiększa przepływ krwi przez łożysko, zapobiega dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa, a także przyspiesza powrót do formy po porodzie. Każda kobieta powinna dopasować aktywność do swoich preferencji, możliwości i stanu zdrowia – nie każdy sport (np. jeżdżenie na rowerze) w ciąży jest odpowiedni dla wszystkich.
Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze?
Każda przyszła mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności zastanawia się, czy jest ona bezpieczna. Jednym z częstych dylematów jest to, czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze. Sport ten nie jest zalecany ciężarnym ze względu na duże ryzyko upadku, zderzenia z innym użytkownikiem drogi lub uderzenia brzuchem w kierownicę. Ponadto wstrząsy, które powstają podczas jazdy na nierównym terenie, mogą być szkodliwe dla płodu. Dlatego przyszłe mamy powinny wybrać inną formę aktywności.
Czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze stacjonarnym?
Istotna jest również kwestia, czy kobieta w ciąży może jeździć na rowerze stacjonarnym. Jest to dozwolona forma aktywności, jeżeli nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. Jej główną zaletą jest to, że jest bardziej bezpieczna od jazdy na rowerze na świeżym powietrzu. Przede wszystkim istnieje małe ryzyko upadku lub zagrożenia ze strony innych użytkowników drogi. Ponadto można dostosować trening do swoich możliwości (sprzęt ma opcję ustawienia poziomu trudności treningu) oraz przerwać go w dowolnym momencie.
Nie ma przeciwwskazań do uprawiania tego rodzaju sportu, jeżeli:
- pozwala na niego stan zdrowia kobiety,
- lekarz nie stwierdził zagrożenia dla rozwijającego się płodu,
- nie ma wysokiego ryzyka poronienia,
- ciąża nie jest zaawansowana.
Jazda na rowerze w ciąży jest szczególnie polecana tym kobietom, które uprawiały ją jeszcze przed poczęciem. Nieprzygotowany organizm może bowiem nie poradzić sobie z dodatkowym wysiłkiem. Należy zawsze porozmawiać z lekarzem o swoich planach dotyczących aktywności fizycznej. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży nie jest zalecana kobietom, u których:
- stwierdzono anemię,
- rozpoznano stan przedrzucawkowy,
- stwierdzono podwyższone ryzyko poronienia,
- występują choroby serca,
- rozpoznano ciążę mnogą,
- występują plamienia.
Jak jazda rowerem w ciąży wpływa na zdrowie kobiety?
Jeżdżenie na rowerze w ciąży nawet w warunkach domowych ma pozytywny wpływ na zdrowie kobiety ciężarnej. Dzięki regularnym treningom:
- poprawia się wydolność układu krążenia,
- dotlenia się organizm,
- zmniejsza się ryzyko wystąpienia niektórych dolegliwości ciążowych (ból mięśni, ból kręgosłupa, obrzęki kończyn dolnych),
- poprawia się ogólna sprawność fizyczna,
- można szybciej wrócić do formy sprzed ciąży,
- można utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży,
- poprawia się nastrój,
- zostaje zredukowany stres,
- mięśnie dna miednicy pobudzane są do pracy,
- zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia tętniczego,
- poprawia się odporność.
Musisz jednak pamiętać, że jazda na rowerze w ciąży powinna być praktykowana z głową. Oznacza to, że z treningiem nie można przesadzić. Zbytnie obciążenie organizmu może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Kobieta ciężarna powinna dbać również o odpowiedni odpoczynek.
Bezpieczna jazda na rowerze w ciąży
Kobieta, która decyduje się jeździć na rowerze w ciąży, nawet w warunkach domowych powinna szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na to, aby sprzęt był w pełni sprawny, a wysokość kierownicy była dostosowana do Twojego wzrostu. Na trening warto także założyć wygodny, luźny i przewiewny strój oraz mieć przy sobie również wodę do picia.
Pamiętaj, że także w domu nie zawsze możesz zapobiec wszystkim niebezpiecznym sytuacjom czy wypadkom (m.in. zwichnięciom lub złamaniom). Możliwe jest jednak zabezpieczenie się przed ich skutkami, zwłaszcza finansowymi. Decydując się na nasze ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, możesz liczyć na wypłatę dodatkowych środków finansowych. Świadczenie jest w stanie pokryć prywatną opiekę medyczną, rehabilitację lub sprzęt ortopedyczny. W ramach dodatkowej polisy pomożemy Ci zorganizować konsultacje specjalistyczne oraz badania.