Rząd chce ograniczyć negatywny wpływ pandemii koronawirusa na działalność przedsiębiorstw - wprowadził tzw. tarczę antykryzysową. Ustawa, która zawiera pakiet działań ze wsparciem dla firm odnosi się także do pracowniczych planów kapitałowych– przesuwa termin wdrożenia programu. Wyjaśniamy co to oznacza dla pracodawców, i jakie kroki muszą podjąć.
Wdrożenie PPK przesunięte o pół roku
Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta w dn. 31 marca 2020 r., firmy zatrudniające między 50 a 249 osób (II fala PPK, stan zatrudnienia na 30.06.2019) będą mogły zawrzeć umowę o zarządzanie PPK pół roku później niż obecnie – termin upływa 27 października 2020 r. Odpowiednio, przesunięciu ulega termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK – a więc zapisania pracowników do PPK. Firmy z II fali PPK będą musiały zrobić to do 10 listopada 2020 r.
II fala wdrożenia PPK
podmioty zatrudniające między 50 a 249 osób
poprzednio obowiązujące terminy zawarcia umów |
nowe terminy zawarcia umów |
do 24 kwietnia 2020 r. umowa o zarządzenie PPK |
do 27 października 2020 r. umowa o zarządzanie PPK |
do 11 maja 2020 r.
|
do 10 listopada 2020 r. |
W świetle powyższych zmian firmy z II i III fali (te drugie zatrudniają między 20 a 49 osób) wdrażają PPK w tych samych terminach. Zgodnie z ustawą terminy dla III i IV fali PPK pozostają bez zmian.
Zobacz również: "PPK dla małych i średnich firm - terminy, formalności, benefity"
Nowy termin wdrożenia PPK – co pracodawca musi teraz zrobić?
Przesunięcie terminów uruchomienia PPK dla firm zatrudniających między 50 a 249 osób oznacza, że przedsiębiorstwa z II fali mają po prostu o pół roku więcej na wdrożenie programu. Obecnie zawarte umowy o zarządzanie PPK pozostają w mocy.
- Wybór instytucji finansowej i zawarcie z nią umowy o zarządzanie – do 27 października 2020 r.
- Zawarcie umowy o prowadzenie PPK (zapisanie pracowników do PPK) do 10 listopada 2020 r.
Przypominamy, że pierwsze wpłaty do PPK są odprowadzane po zapisaniu pracowników do programu – pierwsza wpłata jest dokonywana do 15 dnia kolejnego miesiąca po zapisaniu zatrudnionego do PPK. Przesunięcie terminu zawarcia umowy o prowadzenie oznacza, że pracodawca będzie mógł później zacząć odprowadzać wpłaty do PPK.
Co z firmami, które już zawarły umowy o zarządzanie PPK?
Tak naprawdę nic – przedsiębiorstwa mają po prostu z głowy ten krok. Umowę o prowadzenie PPK trzeba zawrzeć przed upływem ustawowego terminu. W nowych realiach, czas na zapisanie pracowników do PPK został wydłużony – zgodnie z ustawą trzeba to zrobić do 10 listopada 2020 r. Oznacza to, że firmy mogą zacząć odprowadzać wpłaty do PPK o pół roku później.
> Jak zawrzeć umowę o zarządzanie PPK online
1 Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw