Jazda rowerem do pracy – dlaczego warto i od czego zacząć przygodę z jednośladem?

Odkryj zalety jazdy rowerem do pracy. Dowiedz się również, jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, wypadku czy awarii jednośladu.

Materiał  marketingowy

Coraz więcej osób decyduje się na zamianę samochodu czy komunikacji miejskiej na rower. Sprzyjająca aura, chęć aktywności fizycznej, oszczędności finansowe oraz możliwość zachowania dystansu społecznego to tylko niektóre z powodów rosnącej popularności jednośladów. Dla tych, którzy rozważają przesiadkę na rower, warto wspomnieć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia roweru i rowerzysty, oferowanego przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Taka polisa może zapewnić spokój ducha podczas codziennych podróży czy dłuższych wycieczek rowerowych. Dowiedz się zatem, jak rozpocząć swoją rowerową przygodę?

17 maja obchodzimy Światowy Dzień Dojazdu Rowerem Do Pracy/Bike to Work Day, jednak nie tylko w ten dzień warto korzystać z jednośladu jako środka lokomocji do miejsca zatrudnienia. Jazda rowerem do pracy ma wiele zalet, dlatego warto z nich korzystać przez cały rok, również zimą!

Decydując się na rower jako środek transportu do pracy, zyskujemy szereg korzyści, takich jak: łatwe parkowanie, ucieczka od zakorkowanych ulic, dodatkowa aktywność fizyczna w ciągu dnia czy urozmaicenie sobie codziennych tras. Oczywiście nie każdy jest w stanie od razu przesiąść się na rower,, jednak warto spróbować! Podpowiemy Ci jak zacząć przygodę z jednośladem, jak zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, a także jak zabezpieczyć się w razie wypadku czy kradzieży.

Rowerem do pracy – ubranie

Kluczowym elementem komfortowej jazdy na rowerze jest odpowiedni strój. Ubiór powinien być dobrze dobrany do aktualnie panującej pogody. Warto zainwestować w termoaktywne koszulki i odpowiednie spodenki, które nie będą krępowały ruchów i skutecznie odprowadzają pot, zapewniając komfort podczas jazdy. Dobrym rozwiązaniem są specjalne spodnie rowerowe z antybakteryjną wkładką, która zwiększa komfort siedzenia na siodełku. Wybierz wygodne, płaskie buty z twardą podeszwą. Jeśli używasz pedałów zatrzaskowych, koniecznie zainwestuj w specjalne buty rowerowe. W chłodniejsze dni przyda się lekka, oddychająca kurtka bądź bluza. Najlepiej sprawdzą się modele z membraną przeciwwiatrową i wodoodporną. Podróżując do pracy warto przygotować sobie komplet ubrań na zmianę czy kosmetyki, którymi można się w razie potrzeby odświeżyć po dojechaniu na miejsce docelowe. Tych rzeczy nie trzeba za każdym razem mieć ze sobą. Można je po prostu pozostawić w pracy.

Bardzo ważną kwestią podczas codziennych przejażdżek rowerowych jest bezpieczeństwo. Nie zapomnij o kasku, który jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa! W słoneczne dni przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, które oprócz ochrony przed słońcem, zabezpieczają oczy przed owadami i kurzem, a w chłodniejsze – rękawiczki i opaska na uszy. Warto też zwrócić uwagę na elementy odblaskowe, które zwiększą twoją widoczność na drodze, szczególnie w pochmurne dni lub o zmierzchu.

Dojazd do pracy rowerem a wyposażenie

Podczas jazdy do pracy akcesoria rowerowe okazują się nie mniej ważne od stroju. Musimy być widoczni na drodze – podczas przemieszczania się po mieście nieocenione będzie posiadanie takich elementów, jak odblaski oraz dzwonek. Jeżeli planujesz powrót do domu wieczorem – nie zapomnij o odpowiednim niezawodnym oświetleniu, które przyda się też w mgliste dni.

Istotnym elementem wyposażenia jest również solidne zapięcie rowerowe. Odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą umożliwi pozostawienie roweru bez opieki, kiedy będziemy w pracy lub udamy się do sklepu po zakupy. Na zabezpieczeniu nie należy oszczędzać. Przy wyborze zapięcia rowerowego, warto postawić na produkt sprawdzonej firmy o dobrej renomie. Dzięki temu utrudniamy zadanie potencjalnemu złodziejowi, a my będziemy mieli większy komfort psychiczny, pozostawiając nasz rower na chwilę bez opieki.. Zwróć również uwagę na to, gdzie pozostawiasz jednoślad – w miarę możliwości najlepiej, aby to było miejsce widoczne, dobrze oświetlone.

Decydując się na dojazd do pracy rowerem, warto również zabezpieczyć się na wypadek kradzieży. Gdy ktoś połasi się na Twój rower, nie zostaniesz zupełnie na lodzie dzięki ofercie Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które oferuje Ubezpieczenie roweru i rowerzysty. to praktyczna pomoc działająca na terenie całego kraju w razie awarii bądź wypadku. Ubezpieczenie gwarantuje wsparcie w nagłych i niespodziewanych sytuacjach oraz wypłatę odszkodowania nawet do 20 000 zł w przypadku kradzieży bądź uszkodzenia Twojego roweru, czy pomoc pieniężną, gdy dojdzie do wypadku. Dodatkowo, wybierając ubezpieczenie OC, jeśli to Ty wyrządzicisz komuś szkodę w trakcie jazdy rowerem, Nationale-Nederlanden może wypłacić nawet do 50 000 zł na pokrycie szkód.

Decydując się na dojazd do pracy rowerem, potrzebujesz zapewne przewieźć jakiś bagaż. Wybór plecaka, torby lub sakwy będzie zależeć od typu jednośladu oraz Twoich preferencji. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Plecak i torba gwarantują mobilność i poręczność, jednak dociążą kręgosłup i spowodują, że w cieplejsze dni koszulka przyklei się do pleców. Sakwy będą wygodniejsze podczas jazdy, ale trzeba je demontować lub wyjmować ich zawartość, gdy oddalasz się od roweru.

Bez względu na to, czy jedziesz rowerem do pracy 10 km, 20 km czy 30 km, zawsze może się przydać zestaw naprawczy do kół, podstawowe narzędzia czy pompka. Obejdziesz się bez nich w granicach miasta (w razie awarii możesz skorzystać z komunikacji miejskiej – w większości miast przewożenie rowerów jest dozwolone i bezpłatne). Zawsze warto mieć na uwadze alternatywę w postaci Pomocy Assistance.To najlepsze wsparcie w sytuacjach nagłych, kryzysowych.

W sytuacji awarii Assistance oferuje takie świadczenia, jak:

  • naprawa roweru na miejscu zdarzenia,
  • transport jednośladu do wskazanego miejsca bądź warsztatu/serwisu,
  • transport rowerzysty,
  • w przypadku braku możliwości naprawienia roweru na miejscu – zwrot kosztów naprawy w serwisie.

Gdy dojdzie do wypadku, Assistance oferuje następujące świadczenia:

  • transport medyczny,
  • wizytę pielęgniarki/lekarza,
  • organizację wizyty u specjalisty,
  • organizację zajęć rehabilitacyjnych.

Na specjalne życzenie ubezpieczonego Assistance oferuje pomoc także w takich kwestiach, jak:

  • udzielanie informacji o sklepach sportowych i serwisach rowerowych,
  • udzielanie informacji o rajdach i innych imprezach rowerowych,
  • rezerwacja biletów oraz organizowanie transportu.

Rowerem do pracy

Jazda rowerem zimą

Jazda rowerem do pracy zimą również może być przyjemna, pod warunkiem że masz odpowiedni ubiór i wyposażenie. Kluczowa jest w tej sytuacji odzież termiczna i wodoodporna, najlepiej założona warstwowo, np.: koszulka, bluza, kurtka. W mroźne dni idealnie sprawdzą się rękawiczki (najlepiej wodoszczelne, z antypoślizgowymi wstawkami, dopasowane i z oddychającego materiału, jak gortex czy neopren), czapka lub kominiarka, komin czy ocieplacze na buty. Jeśli chodzi o jednoślad, zimą niezbędne jest wyposażenie go w zimowe opony (setki kolców dają rewelacyjną przyczepność na śniegu i lodzie) czy ewentualnie terenowy bieżnik. Dodatkowo upewnij się, że jednoślad ma dobrze działające hamulce, najlepiej tarczowe, gdyż te nie zamarzają. Zimą przydadzą się również specjalne osłonki na łańcuch i przerzutki, które chronią przed nadmiernym śniegiem.

Jazda rowerem do pracy ma wiele korzyści, które mogą przekonać nawet największych sceptyków. Poczucie wolności i niezależności, jaką daje rower, jest nieporównywalna do jazdy samochodem. To doskonała okazja do rozładowania stresu po intensywnym dniu w biurze i dodatkowa aktywność fizyczna w ciągu dnia. Co więcej, rower pozwala odkryć miasto na nowo, ukazując widoki i detale niedostrzegalne zza szyb auta.

Współczesne miasta coraz lepiej adaptują się do potrzeb rowerzystów. Rozbudowywana infrastruktura rowerowa, w tym specjalnie dedykowane ścieżki i pasy ruchu, znacząco podnoszą komfort i bezpieczeństwo cyklistów w miejskiej przestrzeni. To wszystko sprawia, że jazda rowerem staje się nie tylko przyjemna, ale i praktyczna.

Zachęcamy do pozostawienia samochodów na rzecz dwóch kółek, choćby na próbę. Kto wie, może odkryjecie, że codzienna podróż do pracy jednośladem stanie się początkiem nowej, rowerowej przygody?

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu roweru i rowerzysty w Nationale-Nederlanden. Przed decyzją o zakupie koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 17.09.2024